Jak rozpoznat typické chování těch, kteří před vámi něco tají?

I když to většina z nás navenek nechce přiznat, téměř neustále se snažíme před svým okolím něco skrývat. Chceme skrýt svou nejistotu, zamaskovat rozčarování z chování nadřízeného, skrýt zklamání, když se nám nelíbil dárek k narozeninám. Skrývání pocitů, reakcí i našich záměrů je zkrátka mnohem častější, než si připouštíme. Proč to děláme?

Proč máme svá tajemství?

Většinou je hlavním důvodem skrývání našich pocitů osobní nejistota, strach, že někomu ublížíme, nebo jednoduše skutečnost, že nevíme, jak sdělit to, co cítíme.

Na druhou stranu existují i lidé, kteří chtějí záměrně zamlčet pravdu, aby neztratili půdu pod nohama. Téměř vždy ale platí, že když někdo něco tají, chová se jinak. Jaké chování vám napoví, že někdo před vámi skrývá tajemství?

Obrana, panika i zlost

Pokud nám je jednání určitého člověka už delší dobu podezřelé, většinou se nakonec odhodláme ke konfrontaci. V tom případě se velmi vyplatí věnovat pozornost tomu, jak daná osoba k tomuto střetnutí přistoupí.

Když položíte otázku, měli byste očekávat jasné odpovědi, ale někdo, kdo se začne okamžitě bránit, je podezřelý. Pokud se navíc rozčiluje a vypadá, že panikaří, je téměř jasné, že před vámi něco tají.

Vyhýbání se určitým tématům

Jedním z takových témat je například rodina. Existuje několik důvodů, proč někteří lidé nechtějí mluvit o své rodině, například když jste zažili trauma, není to první věc, o kterou se chcete s lidmi podělit.

Jsou ale i další důvody, proč se někteří o své rodině zdráhají mluvit. Mohou být tajnůstkáři, kteří se chtějí chránit před tím, co byste mohli zjistit. Věděli jste, že většina toxických lidí má špatné vztahy s rodinou a málo přátel?

zdroj: unsplash.com

Příliš mnoho informací

Zatímco někteří lidé neposkytují dostatek informací, jiní lidé vám jich poskytují až příliš mnoho. Pokud je jejich příběh skvěle promyšlený a má do písmene vysvětlený každý detail, může to značit snahu o zakrytí pravdivé skutečnosti.

Obecně totiž platí, že lidé, kteří lžou, mají tendenci své lži dobře propracovat. Pokud vám dotyčná osoba sděluje příliš mnoho podrobností týkajících se konkrétní situace, vyplatí se zbystřit.

Náladovost

Chodíte kolem této osoby po špičkách, protože její nálady neustále kolísají? Během pár vteřin se můžete změnit z klidného člověka v „saň“? Jedním z důvodů může být opět tajemství. U lidí, kteří se snaží něco skrývat, nálada často kolísá z jednoho extrému do druhého.

Rušení domluvených plánů

Nezáleží na tom, jestli byly tyto plány domluvené měsíce dopředu nebo jen několik dní. Člověk, který chce něco skrývat, si vždycky najde způsob, jak z těchto plánů „vycouvat“.

Je to jeden ze způsobů, kterým se dotyčný snaží vyhnout konfrontaci. Zároveň často platí i to, že když má někdo tajemství, bývá přelétavý a nerad si dělá pevné plány, protože se v jeho světě věci neustále mění.

Obracení věcí naruby

Dalším typických chováním lidí, kteří se snaží něco skrývat, je to, že vezmou situaci týkající se jich samotných a „hodí“ ji na někoho jiného. Takovéto odvracení pozornosti je velmi časté a obvykle danou situaci obrátí proti vám.

Představte si, že dotyčný člověk tají poměr. Vy ale pomalu začínáte skládat kousky skládačky a něco tušit. Když ho ale konfrontujete, situaci obrátí a tvrdí, že jste to vy, kdo je nevěrný, protože jste to nadhodili.

Zdroj: psicoadvisor.com, medium.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu