Inspirativní život Coco Chanel

Mezi klíčovými módními návrháři, kteří udělali obrovský kus práce, si určitě zaslouží zvláštní uznání Coco Chanel. Kdo by neznal její klasické koktejlky, parfém nebo kabelky. Právě její návrhy jsou setrvačné – přežily tolik let a ani trochu se nezměnily, ženy po nich stále touží. Pojďme se podívat na cestu Coco Chanel za úspěchem.

Dětství Coco Chanel

Možná vás to překvapí, ale pravé jméno Coco Chanel je Gabrielle Bonheur, která se narodila do chudobné rodiny. Matka zemřela, když jí bylo dvanáct let, a otec ji poslal na šest let do kláštera. Právě ten byl jejím milníkem, protože tam se naučila šít. Coco v sobě objevila i svou druhou vášeň, kterou bylo herectví, ale po čase sama uznala, že pro něj nemá dostatečný talent.

Důležité milníky jejího života

Dalším milníkem byl vztah s Etiennem Balsanem, který ji pomohl v začátcích podnikání. Začala experimentovat s jeho kousky oblečení, přetvářela pánské oblečení na dámské tak, aby bylo co nejpohodlnější, a zároveň ženské. Jenže láska mezi nimi vyprchala a Coco poznala mnohem bohatšího milence, Arthura Capela. Ten se podílel na založení jejího prvního butiku v Paříži v roce 1910, a později také na dalších ve městch Deauville a Biarritzu.

Její první butiky nabízely klobouky a omezenou kolekci oblečení, které si velmi rychle získaly určitou klientelu. Coco to samozřejmě neměla jednoduché, musela překonat spoustu překážek. Jednou z nich byla válka, ale ani ta tuto ambiciózní ženu nezastavila. Poté, co její milenec Arthur přišel tragicky o život, se Chanel ponořila do práce mnohem víc.

Chanel č.5 a legendární koktejlky

V roce 1922 představila svůj legendární parfém Chanel č. 5, který zůstal a stále zůstává populárním a výnosným produktem její společnosti. V roce 1925 navrhla legendární oblek s límečkem a dobře padnoucí sukní a v roce 1926 na svět přišly oblíbené černé koktejlky Chanel.

V roce 1939 byla nucena kvůli vypuknutí druhé světové války zavřít všechny své obchody. Chanel ale ve svých sedmdesáti letech udělala triumfální návrat do světa módy. Se vší noblesou a slávou zemřela 10. ledna 1971, když stále pracovala na svých návrzích.

Módní dům v roce 1983 převzal Karl Lagerfeld, který dál pokračoval až do jeho smrti v jejím odkazu.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu