Kdyby nebylo jeho cesty do Itálie, společnost Starbucks by už možná ani neexistovala. Je až neuvěřitelné, jak jeden muž milující kávu dokázal z ničeho udělat fenomén. Pojďme se tedy spolu podívat na příběh tehdejšího generálního ředitele společnosti Starbucks Howarda Schultze.
Dětství
Howard Schultz se narodil v Brooklynu v New Yorku. Jeho otec Fred vystudoval pouze základní školu, proto přecházel z jedné práce do druhé. Pracoval například jako řidič kamionu, dělník nebo řidič taxíku. Nikdy nevydělával více než 20 000 dolarů ročně a se třemi dětmi na krku bylo nemyslitelné si koupit svůj vlastní dům. Howard o něm mluví velmi laskavě, řekl, že jeho otec byl vždy čestný muž, jenž tvrdě dřel, aby je uživil. I přes veškeré starosti, co měl, si s nimi o víkendu hrával.
Jenže kromě pozitivních vlastností měl i ty negativní. Často je fyzicky napadal. Psal se rok 1961, když si jeho otec zlomil v práci kotník. Howardova matka byla zrovna v sedmém měsíci těhotenství, takže rodina neměla žádný příjem. Howard společně se svými sourozenci dostali od svých rodičů pokyn, že jakmile se ozve některý z věřitelů nebo pronajímatel, musí předstírat, že rodiče nejsou doma.
Počátek jeho kariéry
Schultz po dokončení střední školy pokračoval na univerzitě v severním Michiganu, kterou absolvoval díky plnému fotbalovému stipendiu. Stal se tak prvním člověkem, který vystudoval vysokou školu ve své rodině. Po studiích začal pracovat v Xeroxu v oblasti prodeje a marketingu, kde vydržel tři roky. Dále působil jako viceprezident a generální ředitel švédské firmy na výrobu kávovarů, Hammarplast USA.
Již brzy se stal ředitelem marketingu Starbucks
V roce 1982 se Schultz přestěhoval z New Yorku do Seattlu, kde se stal ředitelem provozu a marketingu společnosti Starbucks. Tehdy měla společnost pouze čtyři obchody. V roce 1983 Schulz odcestoval do Itálie, kde obdivoval způsob italských kaváren. Objevil, že i taková kavárna se může stát příjemným místem pro pracovní schůzky nebo jen tak pro uvolnění se.
Návštěva Itálie byla tím prvotním krokem k úspěchu
Howard se po návratu do USA vrátil nabytý svými dojmy a tak svou vizi představil tehdejšímu řediteli. To se mu líbilo, ale nechtěl vstoupit do velkého byznysu, držel se při zemi. Z tohoto důvodu tak Schultz dal výpověď a založil si vlastní společnost s názvem Il Giornale.
Neměl to z počátku vůbec jednoduché. Musel sehnat asi 400 tisíc dolarů, aby svůj nápad mohl rozjet ve velkém. Velkou oporou mu byla právě těhotná manželka, která ho i přesto, že byli na mizině, podporovala jak jen mohla.
Zpět do Starbucks
V roce 1987 se Schultz vrátil do Starbucks, aby koupil kavárnu za pomoci několika investorů. Také převzal funkci generálního ředitele. V té době bylo na světě 17 poboček. V roce 1988 se Schultz zavázal platit zdravotní pojištění svým pracovníkům na plný i částečný úvazek, včetně všech jejich členů domácnosti.
Ralph Lauren. Už do školní ročenky se podepsal jako „milionář“.
V roce 1991 začala společnost Starbucks nabízet „Bean Stock“ neboli kmenové akcie společnosti, díky čemuž se sami zaměstnanci společnosti mohli stát jejími partnery. Od té doby akcie Starbucks razantně stoupaly.
Dnes na trhu existuje téměř 77 poboček Starbucks zaměstnávající víc jak 350 000 lidí. A tak se z docela nenápadné kavárny stala globální značka.