Happy end: Honit se za ním za každou cenu nemá cenu

Všichni jsme vyrostli bombardováni filmy a pohádkami, v nichž závěrečná věta zněla: „A žili spolu šťastně až do smrti.“ Jsme si ale opravdu jisti, že šťastné konce jsou pro nás to nejlepší? Honba za dokonalým ideálem za každou cenu nás totiž často vzdaluje od reality a vede k tomu, že se dostáváme do pasti honby za dokonalostí, která ve skutečnosti neexistuje.

Realita vs. fikce

Život není film. Zvraty každodenního života jsou složitější a méně předvídatelné než jakýkoli scénář. Honba za „předepsaným“ šťastným koncem nás může vést k tomu, že budeme ignorovat malé každodenní radosti, které si zaslouží být plně prožity, i když nepřispívají k závěru „filmového trháku“. Opravdu si myslíte, že kytice květin vás udělá šťastnějšími než to, že máte vedle sebe někoho, kdo vás miluje a váží si vás?

Hodnota zážitků

Každá naše zkušenost, ať už je sladká nebo hořká, je pro náš život zásadní. Formuje nás, učí nás a připravuje nás na budoucí výzvy tím, že nás nutí růst. Posedlost jediným šťastným koncem může zastřít bohatství těchto okamžiků a nutí nás hodnotit život měřítkem, které nevystihuje jeho složitou strukturu.

Štastné hrající si děti.
zdroj: unsplash.com

Vytvořte si svůj vlastní šťastný konec

Přemýšlejte o tom, jak by bylo hezké vystoupit ze škatulky, přestat se řídit předem připravenými očekáváními a konci a začít se řídit tím, co nám skutečně dělá dobře. Nechcete se vzít? Fajn. Nesníte o mateřství? Dobře. Váš šťastný konec je ten, po kterém nejvíce toužíte – s partnerem nebo bez něj, s dětmi nebo bez nich.

Pozor na sociální média

Celebrity, influenceři a další lidé nás prostřednictvím svých sociálních profilů bombardují nablýskaným, zdánlivě dokonalým životem. Opravdu si ale myslíte, že se probouzejí s upravenými vlasy a připravenou snídaní odnesenou do postele? Co kdybychom si místo posedlosti šťastnými konci uvědomili, jak krásná je nedokonalost?

Zdroj: instyle.com, psychologytoday.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu