Všichni jsme se někdy ve svém životě setkali s falešným přátelstvím. Často je to bolestná zkušenost, kterou je těžké strávit. Může se stát, že se připoutáme k lidem, kteří se nám zdají být blízcí, ale ve skutečnosti tomu tak není. Místo našich úspěchů a štěstí je totiž těší spíše naše neúspěchy a smutky.
Co jsou falešná přátelství?
Často se jedná o přátelství způsobená okolnostmi, která se pomalu mění v toxická přátelství, taková, která vyvolávají pochybnosti a nejistotu. Nejdůležitější je naučit se tyto lidi rozpoznat, abyste je mohli „odehnat“ dřív, než vás pomalu ale jistě zničí.
Jedním ze základních znaků falešných přátelství je, že se takto neprojevují hned, naopak pokračují v čase, získávají si naši důvěru a možná nám i na chvíli dělají dobře. Pokud nás na to, že „něco“ není v pořádku, někdo upozorní, nevěříme tomu, náklonnost nás činí neobjektivními. Aniž bychom si to uvědomovali, živíme nebezpečný začarovaný kruh.
Stejně jako ostatní toxické vztahy i falešné přátelství často poškozuje naše sebevědomí, vede k hádkám s ostatními a k nepříjemným pocitům, protože funguje na základě pocitu viny. Existují však znamení, která by měla upoutat naši pozornost. My je ale bohužel často ignorujeme, zavíráme před nimi oči.
Je možné rozpoznat falešné přátelství?
Poznat falešného přítele samozřejmě není snadné, kdyby tomu tak bylo, drželi bychom se od něj od začátku dál. Pravdou je, že lidé jsou velmi složité bytosti a plně porozumět druhým není možné. I ta „nejpodrazáčtější kamarádka“ na světě udělala v životě něco dobrého, jinak bychom ji neměli „tak rádi“.
Je ale důležité umět tyto dvě věci oddělit – i když je milá a rozesměje nás, neznamená to, že je stoprocentně upřímná a chce vždycky naše dobro. V toxických přátelských vztazích se obvykle objevují určité vzorce chování, které vám mohou pomoci uvědomit si, zda máte ve své blízkosti falešného přítele, nebo zda jím dokonce nejste vy sami.
Falešný přítel se neraduje z našich úspěchů
Falešní přátelé mohou dávat najevo zdánlivé štěstí, ale to se později ukáže jako neupřímné. Mají totiž tendenci ukazovat, že oni dosáhli prestižnějších cílů, čímž vlastně „nenápadně“ znevažují vaše úspěchy. Zkrátka, i když se „snaží“, nemohou z vás mít radost, spíše vám závidí.
Každý váš pozitivní úspěch vyvolává u tohoto typu člověka pocit ohrožení, konkurence. V těchto případech není přátelství cílem samo o sobě, ale spíše prostředkem k posílení sebeúcty na úkor ostatních, prostředkem k získání uznání. Pokud ale přátelství není nezištné a bez postranních úmyslů, pak bohužel není opravdové.
Falešní přátelé se těší, až nám „dají lekci“
Myslíte si, že to není pravda? Že byste to hned poznali? Možná se to neděje zcela zjevným způsobem, ale prostřednictvím mechanismů, které je obtížné odhalit. Falešní přátelé využívají naší slabé chvilky, aby nám řekli, jak jsou dobří a schopní.
Pokud jste udělali chybu a váš „přítel“ využije příležitosti, aby vám připomněl všechny vaše chyby, měli byste zbystřit. Stejně jako ten typ kamarádky, která vás neposlouchá, když se potřebujete vypovídat, a místo toho vám neustále připomíná, že ona sama je v mnohem horší situaci.
Ve falešných přátelstvích není nikdy místo pro ostatní
Pro toxická přátelství je typická převaha vlastního názoru nad názorem druhého nebo celé skupiny. Každý váš návrh bude znehodnocen, vaše touha něco udělat nebude nikdy tak důležitá jako touha vašeho falešného přítele.
Falešné přátelství se obvykle ukáží jako manipulativní. V těchto vztazích chybí naslouchání a ohleduplnost, vztah je postaven na uspokojování potřeb jednoho na úkor druhého. Rozpoznat falešná přátelství a „odstrčit“ je může být složité a bolestivé, ale jakmile překonáte počáteční zklamání, život se opět stane lehčím.
Zdroj: vanityfair.com, guidapsicologi.it