Efektivní cíle vám pomohou rychleji k většímu úspěchu

Stanovení cílů je poměrně snadné. Začnete rozložením vašeho velkého snu na proveditelné menší části. Začněte tím, že si zapíšete své vysněné cíle, abyste si dnes mohli vytvořit kroky, které vás zavedou na cestu k dosažení těchto cílů. U každého cíle, který představuje, kdy ho chcete dosáhnout, uveďte konkrétní datum. Čím více krátkodobých cílů vytvoříte, tím lépe, protože vás naplní větší důvěrou, když jich dosáhnete na cestě k ještě většímu úspěchu.

Mějte na paměti, že samotné napsání všech vašich profesionálních a osobních cílů na papír není samo o sobě velkým úspěchem. Je pravda, že přemýšlením o svém plánu až sem, jste již dokázali víc než průměrný snílek. 

Stanovte termíny pro splnění svých cílů

To, na čem opravdu záleží a díky čemu budete v životě nakonec úspěšní, je přijetí opatření.

Proto je důležité zapsat si své cíle s konkrétními cílovými daty dokončení. Když to uděláte, pomůže vám to skutečně dosáhnout vašich cílů. Když dosáhnete svých krátkodobých cílů, víte, že jste na cestě k dosažení svých dlouhodobých cílů. 

Řekněme, že chcete otevřít novou kancelář v jiné části města. Jako první krok budete chtít uvést přesné datum (měsíc, den a rok), které chcete mít otevřené pro podnikání. Poté zapíšete všechny činnosti potřebné k dosažení tohoto cíle spolu s konkrétními termíny dokončení. Když zaškrtnete každou aktivitu ze seznamu, víte, že se blížíte otevření dveří nové kanceláře v den, který jste určili. V případě potřeby můžete kdykoli změnit kterýkoli ze svých cílů. Pokud si myslíte, že jeden z vašich cílů je obzvlášť zastrašující, zkuste ho posunout na pozdější datum. 

Nezapomeňte napsat každý cíl v pozitivním světle a ke každému novému kroku přistupujte s nadšením. 

Plnění vašich cílů

Jak můžete napsat plán, když neznáte budoucnost? Nedělejte si s tím hlavu, život není vždy fér a můžete si být jisti, že jednou nebo dvakrát se stane, že věci nepůjdou podle plánu. Buďte připraveni na nepředvídatelné události.

Nemůžete předvídat budoucnost, takže pokus o určení výsledku každého vašeho snažení by vás mohl zklamat. Místo toho se zaměřte na to, čeho chcete touto zkušeností dosáhnout. Zkuste a stanovte si cíle, nad kterými máte kontrolu. Tímto způsobem ani finanční nebo osobní překážka nebude zasahovat do samotného úspěchu. Existuje mnoho překážek, které brání dosažení cíle.

Musíte si také uvědomit, že by vás ostatní neměli ovlivňovat při stanovování nerealistických cílů na základě výsledku nebo výkonu. Vaše názory na to, co znamená úspěch, mohou být ovlivněny médii, zaměstnavateli nebo dokonce vlastní rodinou. Problém je v tom, že když se ostatní pokusí stanovit měřítko úspěchu, činí tak v neznalosti vašich osobních tužeb a ambicí. To, co dělá jednoho člověka úspěšným, vás nutně nemusí dělat šťastným. To, co jeden člověk vidí jako vysoký výkon v krátkém časovém období, můžete považovat za vyčerpávající.

Stanovení inteligentních cílů

Vaše cíle by měly být konkrétní. Někteří lidé si myslí, že jejich cíle musí být reálné. Reálné je poněkud relativní. Stanovení cíle, který se může zdát trochu mimo dosah nebo výzva, více motivuje. Musíte si stanovit své cíle tak, jak vás to nejvíce motivuje. A konečně, připojením načasování se můžete snáze přimět k akci.

Pamatujte, že můžete a měli byste své cíle v průběhu času upravovat. Když máte cenné životní zkušenosti, možná zjistíte, že některé cíle jsou příliš snadné. Pokud je to váš případ, možná budete chtít tyto cíle přepsat, aby byly osobněji náročné. Naopak, možná zjistíte, že některé cíle jsou nad vaše možnosti, alespoň v krátkém časovém období.

Pokud máte plán, jdete správným směrem. Svůj plán musíte napsat, abyste mohli jednat. Stanovení cíle neznamená nic, pokud skutečně neprovedete své plány na dokončení každého kroku. Nesabotujte svou budoucnost vytvářením cílů, které nejsou synchronizovány s vašimi schopnostmi nebo časovým rámcem. Začněte pomalu a propracujte se na vrchol. Začněte dnes.

Autorský text

Autor: Petra Hornová
Tagy: ,
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu