Dopřejte si luxusní a krásné šperky za pár korun – volte bižuterii

Myslíte si, že si nemůžete dopřát luxusní kousky do své šperkovnice? Tak to se pletete – bižuterie je cenově dostupná všem a přitom připomíná drahé a luxusní šperky, stačí si vybrat. Aby vám co nejdéle vydržely a vypadaly stále dobře, musíte se o ně ale správně starat.

Vybíráme bižuterii

Slovem bižuterie se označují všechny drobné doplňky, které ovšem nemají žádnou užitnou hodnotu – pouze nás zdobí. Skvělá volba pro všechny, co si nemohou dopřávat drahé pravé šperky. U kvalitně provedené bižuterie navíc na první pohled ani nepoznáte, že nejde o pravý šperk. Stačí, když se o bižuterii budete vhodně starat – a kousky doslova za pár korun vám vydrží krásné a jako nové klidně i roky.

Na trhu navíc naleznete nepřeberné množství nejrůznějších kousků imitující ty nejlepší a nejkrásnější kousky z klenotnictví. Nosí se všechno – barevné kameny, perly, imitace stříbra i zlata, náušnice i náhrdelníky s peříčky nebo doplněné o korálky. Měnit je můžete podle nálady a přizpůsobovat je svému aktuálnímu outfitu. Šperky, které pořídíte za pár korun, můžete klidně měnit jako ponožky – a vždy budete vypadat skvěle a originálně.

Šperky chraňte před poškozením

Bižuterie je náchylná na spoustu věcí, které by nás ani nenapadly, často je tak ničíme sami, aniž bychom o tom vlastně věděli. Obecně šperkům škodí vlhko, voda, pot, kosmetické přípravky, deodoranty a také parfémy. Platí tedy pravidlo, že šperky si dávejte vždy jako poslední – po všech úpravách, až při odchodu z domu. Pokud na bižuterii budete pravidelně stříkat svůj parfém – začne velmi brzo zacházet.

Nikdy se s bižuterií ani nekoupejte a než se půjdete osprchovat, všechnu sundejte a uschovejte. Nejlépe na tmavé místo, protože příliš světla a zejména sluníčka by jí také mohlo uškodit. Kousky, které nenosíte tak často, ukládejte proto raději vždy do šperkovnice anebo na stojánek, který uložíte na tmavé místo ve svém domě. Nikdy ale ne do koupelny, protože vlhko škodí šperkům stejně jako sluneční paprsky.

Jak vyčistit bižuterii?

Pokud bižuterie zezelená nebo zreziví, je už pozdě cokoliv zachraňovat a je na čase kousek vyměnit za nějaký nový. Ztracený lesk ale ještě můžete zachránit. Pokud najdete starý oblíbený šperk, který potřebuje jen oživit, můžete na něj použít i čistič stříbra zakoupený v drogerii. Ovšem pozor na bižuterii s kameny a kamínky, ty mohou vlivem čističe snadno změnit svůj povrch – a mohou tak nadělat více škody než užitku.

Nejlepší a nejjednodušší způsob, jak vyčistit zašlou bižuterii a dodat jí nový lesk je namočit šperky na hodinu do roztoku, který si snadno vytvoříte doma. Stačí, když smícháte půl na půl prostředek na nádobí a horkou vodu. Do roztoku pak vložte bižuterii, kterou potřebujete vyčistit a poté vytáhněte a nechte ji okapat a vyschnout. Pomoci si můžete také jemným hadříkem a šperky jím otřít.

A můžete znovu zářit!

Autor: Katka Procházková
ZAVŘÍT