Dopřejte si dokonalý kávový zážitek v pohodlí svého domova

Kavárny mají své kouzlo, ale kdo by si nechtěl vychutnat výbornou kávu stejné kvality i v klidu svého pohodlného domova, například u oblíbeného seriálu nebo knihy? Poradíme vám, jak vybrat kvalitní kávovar, který dokonalou kávu připraví za vás.

Kávovar přesně pro vás

K výběru kávovaru je třeba přistupovat rozumně – na trhnu je spousta možností, a ne všechny se hodí pro všechny. Je důležité si uvědomit, kolik kávy denně pijete, jestli preferujete rychlost přípravy a jestli jste ochotni přístroj složitě udržovat.

Jaké máte možnosti:

  • kávovar na kapsle
  • pákový kávovar
  • profesionální pákový kávovar
  • automatický kávovar

Jednoduchost především

Pokud preferujete jednoduchost přípravy, je pro vás ideální kávovar na kapsle. Jeho výhodou je i poměrně malá pořizovací cena. Finančně se může stát náročnější až pravidelné používání přístroje – tenhle typ kávovaru je totiž schopný kávu připravit pouze z kapslí svého výrobce, a ty nebývají nejlevnější. Pokud kávy vypijete hodně, vyplatí se vám spíš některá z ostatních variant.

Na druhou stranu je jeho údržba velmi jednoduchá, nemusíte se zbavoval odpadu v podobě lógru – místo toho jen jednoduše vyhodíte kapsli.

Druhou nejpohodlnější variantou je automatický kávovar – veškerá akce se také většinou provádí přes jedno tlačítko. Kávovar si zrnkovou kávu sám namele, upěchuje a uvaří výborné espresso. Pak vytřídí odpad a dá vám blikáním vědět, kdy je čas na jeho pročistění.

Je ideálním řešením na místa, kde se konzumuje káva po litrech – kanceláře, kuchyňky na pracovištích atd. Také ale jde o jednoduché a rychlé řešení, jak si dopřát dobrou kávu i u vás doma.

Kávovary, co mají své páky

Pákový kávovar je klasika. Jediné, co může uživatele odradit, je pracnost přípravy káva. Při každém šálku je totiž potřeba napěchovat sítko namletou kávou (ideálně čerstvě). To se umístí do páky a voda se přes kávu „protlačí“ pod tlakem, který má alespoň 9 barů. Použitý tlak by neměl kolísat.

Tady zkrátka záleží, jak umíte kávu připravovat. Pokud kávu nedobře namelete nebo upěchujete, nevyjde vám z ní vytoužená pochoutka, ale zcela podprůměrná káva.

Pomyslným vrcholem jsou pákové kávovary určené pro profesionální použití. Jejich cena začíná kolem padesáti tisíc a bez problémů vystoupá až ke dvou stům tisícům korun. Pokud čekáte, že v sobě budou mít za tu cenu všechno zabudováno, opak je pravdou. Ve většině případů tu ani mlýnek, ani zásobník na kávu nenajdete.

Na druhou stranu ale mívají horní vyhřívanou desku, kde se předehřívají šálky. Pokud u tohoto stroje stojí někdo, kdo to umí, připraví vám bezkonkurenční kávu – chce to ale čas a znalosti.

Jakému druhu přípravy kávy dáváte přednost vy? Máte doma kávovar nebo jste zastánci např. moka konvičky či klasického překapávače?

Autor: Katka Procházková
ZAVŘÍT