Dokážete na dovolené vypnout a prostě si ji užít se vším všudy?

Lidé, kteří se „bojí“ vyjet na dovolenou a neumí si volno užít, jsou obvykle zvyklí pracovat do úmoru a mají strach, že přijdou o své místo v práci i ve světě jako takovém. Ale dřít a dřít už dávno není „in“, dnes se prosazuje sebeláska a relax jako součást zdravého životního stylu.

Dejte si pozor na následující případy:

Práce nebo zábava?

S volnem mají problém lidé, kteří si nesou zakódované, že ostatní jsou důležitější než oni sami, že práce je důležitější než jejich zdraví, že šéf musí být spokojený. Přehnaná zodpovědnost vůči práci se objevuje u dlouhodobých pracovních úvazků nebo hned po nástupu na nové pracovní místo, kdy lidé často začnou žít jen prací i na úkor svých volnočasových aktivit a vztahů.

Vždyť jsem nepostradatelný!

Rádi se cítíme nepostradatelní, chceme být potřební a ego nám nedovolí letmo zaškolit kolegu, který by během naší nepřítomnosti zvládl i naši práci. Ale copak někdo dokáže odvést práci tak dobře jako my sami? Za pocitem nepostradatelnosti stojí pět hlavních poháněčů: být dokonalý, snažit se, zavděčit se, být rychlý a vydržet. Pokud poháněče nemáme zpracované, mohou nás dohnat až na hranici našich sil, ke kolapsu.

Neřešte sebevědomí

Možná nejsme nepostradatelní. Kolotoč úzkostných myšlenek nejčastěji souvisí se dvěma možnostmi:

  1. život se mi smrskl pouze na práci, nefunguje mi soukromí, práce je to jediné, co mi jde a co mě naplňuje
  2. mám strach, že jakmile vytáhnu paty z kanceláře, její dveře se za mnou zavřou navždycky

Obvykle takto trpí lidé s nízkým sebevědomím, kteří se bojí, že jejich dovolená je prostorem pro intriky kolegů, zbytečný luxus nebo se dovolené obávají kvůli narušeným vztahům v rodině či samotě, které by byli vystaveni.

Plánování?

Jsou také lidé, kteří nikam nejedou, protože vybírat destinaci, hotel, dopravu, zajišťovat jídlo, výlety, balit, vybalovat, organizovat, trmácet se… už jen ta představa je ubíjí. Dovolenou podle obvyklých měřítek považují za hotové peklo a zážitek, který si raději nechají ujít. Dovolit si dovolenou ale můžete v klidu i doma.

Když to prostě nejde…

Vynechat nejde ani skupinu lidí, kteří by bývali na dovolenou rádi jeli, jenže nemohou. Starají se o miminko, nemocné rodiče nebo jsou uprostřed stavby rodinného domku, takže dovolenou si užijí až někdy příště. Krátkozraká strategie odkládaného odpočinku nakonec každého dožene. Navíc rodičům i miminku nebudete nic platní, pokud budete vyčerpaní a bez energie. Opět nastává situace, kdy po vyčerpání všech zdrojů energie nastane kolaps a tělo se zhroutí.

Samaritánství se v tomto případě nenosí

A ještě lidé, kteří si mají naplánovat volno, ale… Kolegyně v práci má nemocné děti, šéfová má nemocnou maminku a tak dále, všichni jsou důležitější než vy sami. A o pomoc vás přitom nikdo nepožádal, takže jí asi není potřeba a vy se zbytečně zanedbáváte.

 

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu