Toužíme pracovat ve své vysněné profesi, ale ne vždy se setkáme s úspěchem. Pokud očekáváte vzrušení, naplnění cílů a současně i zábavu, můžete být občas také zklamaní. Chce to totiž spoustu úsilí a dřiny, než si vůbec dokážete představit…
Rady nejsou vždy realitou – dejte i na svůj instinkt
Ať už to jsou přátelé, kteří nás zaplavují radami nebo kariérní konzultanti – tyto informace nemusí být vhodné pro všechny, bez rozdílu. Ono je hezké říci někomu: „Jdi si za svým snem“, ale co když se nedostaví blaženost?
Dost často se totiž rady ostatních spojují také s jistými nevýhodami. Mají např. mylnou představu o tom, že vaše práce bude pestrá a různorodá, přitom se jedná o rutinní plnění každodenních úkolů.
Vzrušení z práce tak ztrácí punc jedinečnosti a stává se tak obtížnou a nudnou prací obvykle mimo primární oblast zájmu konkrétního zaměstnance.
A ne každý, kdo je povýšen a stane se správcem managementu, bude nadšený. Jeho vzestup tak nutně nemusí značit i jeho spokojenost v práci.
Jaké pracovní pozice si lidé s oblibou idealizují?
Lidé si idealizují práci v médiích, módě, filmu, výtvarném a divadelním umění i jiných kulturních průmyslech, ale práce v těchto oborech je spíše dřinou, než kouzlem okamžiku.
Jakákoliv práce i ta na základní úrovni, vás může mezi očekáváním a realitou značně znejistit. Pokud budete např. zadané úkoly vnímat jako něco podřadného, pak zažijete i jakýsi nesoulad mezi svou prací a jejím nastavením.
U zaměstnanců může atraktivita jiné pracovní disonance podnítit pokusy o změnu skutečné práce, frustraci a rychlý odchod z pozice. Vysněná práce však vytváří dilema, jak prezentovat sebe samotného. Sebe-zdokonalení bude potřeba.
Dáte na první dojem?
Pracovní místa v kreativním odvětví sice patří k těm nejlákavějším, ale i tyto zdánlivě parádní pozice, mohou přijít s těmi nejsložitějšími úkoly.
Když potenciální zaměstnanci uslyší jen o benefitech dané společnosti, utvoří si „dokonalý“ obraz i toho, jak to tu perfektně funguje.
Skončí s falešnými očekáváními, která mají tendenci vyvolávat zklamání.
Je tedy na místě, novou pozici pečlivě prozkoumat, co obnáší a jestli za to vůbec stojí. Můžete se také dotázat těch, kteří jsou tu zaměstnaní nebo těch, kteří tuto funkci dříve zastávali.
Co mohou učinit zaměstnavatelé?
Měli by novému uchazeči poskytnout správné informace k tomu, aby si pracovní místo dokázali reálně představit. Je tím na mysli uvést fakta o práci v rovnováze s pozitivy i negativy. Každého dokážeme oslnit tím, když mu povíme, jen to dobré. Nicméně stinné stránky by neměly zůstat úplně tabu.
Rovněž je důležité vytvářet nové příležitosti a nabízet je tak, aby se zaměstnanec na další úkoly těšil a měl je snahu zpracovat je, co možná nejlépe.
Problémem obou stran zaměstnavatele i zaměstnance je uhasínající vášeň a pracovní nasazení. Nenechte svou práci dojít až do tohoto bodu. Je hrozbou pro konflikty na pracovišti.
Zdroj: bbc.com