Chcete, aby vaše děti byly úspěšné? Čtěte jim knížky

Čtení je jednou z nejdůležitějších činností, kterou pro své děti můžete udělat. Je to zábavné a poučné zároveň. Čtení je brána k učení o jiných lidech, místech a nápadech s neomezenými možnostmi.

Rozvíjí slovní zásobu a jazykové dovednosti

Než si budou vaše děti schopny číst samy, je důležité v nich vyvolat lásku ke knihám. Čtení dětem je skvělý způsob, jak podpořit slovní komunikační dovednosti mezi rodičem a dítětem. Jak děti stárnou, mluvíme s nimi každý den, ale slovní zásoba a témata, kterým jsou vystaveny, jsou omezená a často se opakují. Čtení knih zlepšuje slovní zásobu dítěte a vystaví je různým typům větných struktur, stylům psaní a způsobům, jak se vyjádřit.

Čtení v průběhu času se nejen zlepší porozumění čtenému slovu, ale bude mít také pozitivní vliv na jejich psaní a komunikační schopnosti.

Podporuje touhu vědět víc

Existuje nespočet knih na jakákoliv témata. Právě při čtení knih budou vaše děti seznámeny s celou řadou témat, kultur a nápadů. Začnou si uvědomovat, kolik poznatků mají k dispozici. V mnoha případech si užijí obsah knihy natolik, že si anineuvědomí, že získávají znalosti o určitém tématu.

Čtení rozvíjí představy a empatii

Děti mají velmi strohé představy o světě kolem nich. Je to dáno omezeným počtem zkušeností, se kterými se dosud setkali, na základě okolností, za nichž vyrostli. Čtení knih o různých typech lidí, kteří měli na rozdíl od nich širokou škálu zkušeností, umožňuje dětem nejen ocenit rozmanitost, ale také porozumět tomu, jaké to může být v kůži někoho jiného.

Zlepšuje koncentraci

Čtení knihy vyžaduje určité soustředění, což je základní dovednost, na níž je třeba pracovat. Důsledné čtení knih pomůže vašim dětem cvičit utišování jejich mysli a těl, aby se soustředily na úkol po stanovenou dobu. Pozornost se rozšíří a schopnost koncentrace se v průběhu času výrazně zlepší.

Nikdy dítě do čtení nenuťte

Nedělejte ze čtení povinný úkol. Připomínejte dětem, aby si četly, ale nechte je, aby se samy rozhodly. Protože pocit nutnosti číst, je od knížek pouze odradí. Jestliže máte doma dítě, které má odpor ke čtení, zjistěte jeho příčinu. Pro ty, co zápasí se slovy, vybírejte jednoduché čtivo, ze kterého postupně přecházejte na složitější.Alternativou jsou také audioknihy.

Najděte ten správný žánr

Pokud vaše děti stále nebaví číst, může to být proto, že nenašly žánr, který by odpovídal jejich zájmům. Zkoumejte a vybírejte mezi fantasy, sci-fi, romantikou, historií apod. Některé knihy jsou psány v jedinečných a zábavných stylech, jako je výběr vlastních knih o dobrodružství, deník nebo epistolární román. Nezapomeňte také ukázat svým dětem praktickou stránku čtení. Vyžádejte si pomoc při přečtení seznamu potravin v obchodě nebo je požádejte, aby si při společné vaření v kuchyni přečetly pokyny k receptu.

Jděte příkladem

Jste hlavní osoba, na kterou vaše děti vzhlíží. Děti rády kopírují své rodiče a dělají věci, které na rodičích denně pozorují. Když modelujete svou vlastní lásku ke čtení a knížkám a ukážete jim radost, kterou vám knihy přináší, budou mít sklon dělat přesně ty věci, které vás činí šťastnými.

Dejte knihám život

Nalezení skutečných životních souvislostí s knihami, které vaše děti čtou, rozšíří radost ze čtení. Dočetly vaše děti knihu o životě na farmě? Vezměte je na návštěvu místní farmy. Čtení knihy o planetách a vesmíru se může proměnit ve výlet do planetária

Podpora lásky ke čtení u vašich dětí je jedním z největších darů, které jim můžete dát. Čtení knih je může přepravit kamkoliv, a výhody, které pro ně v krátkodobém i dlouhodobém horizontu poskytuje, jsou nespočetné.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu