Cesta Boba Igera k pozici generálního ředitele společnosti Disney

Na konci února se objevily zprávy, že Bob Iger, milovaný generální ředitel a vůdce společnosti Walt Disney Company, chce ze své funkce odstoupit. Jak sám uvedl: „S úspěšným zahájením přímých spotřebitelských obchodů společnosti Disney a integrací společnosti Fox dvacátého prvního století jsem přesvědčen, že toto je optimální doba pro uvolnění místa novému generálnímu řediteli.“

Iger nebyl jen obyčejný generální ředitel. Byl jedním z nejúspěšnějších v historii podnikání. Proměnil Disneyho svět z mocenského domu v nepřekonatelnou říši, společnost bez rovnocennosti na Zemi.

Bob Iger a jeho začátky

Iger si zřejmě nikdy nepředstavoval, že by se jednoho dne stal generálním ředitelem společnosti Disney. Budoucí generální ředitel vyrostl v New Yorku a odpromoval na Ithaca College. Přestože mladý absolvent měl lásku k učení a nadšení pro zábavní průmysl, v minulosti nebylo nic, co by naznačovalo jeho budoucí kariéru generálního ředitele.

Po studiích začal pracovat u American Broadcasting Corporation (ABC), kde pracoval za méně než 150 dolarů týdně. Na rozdíl od většiny jeho kolegů své vydělané peníze neinvestoval do drahého oblečení, aut či obuvi, místo toho si své peníze začal šetřit a dále pokračoval v plnění monotónních úkolů.

Důležitější, než materiální věci pro něj byla jeho pověst

„Nic z toho jsem si nemohl dovolit, proto jsem se zaměřil na pracovní reputaci. Lidé se na mě brzy začali spoléhat, věděli, že jakmile mě o něco požádají, udělám to. Neodlišoval jsem se luxusním oblečením, odlišoval jsem se svou tvrdou prací, která mě popoháněla kupředu,“ řekl Bob Iger pro New York Times v roce 2019.

Ta se samozřejmě začala brzy vyplácet, postupně se dopracoval na vyšší místa a v roce 1989 se stal ředitelem společnosti ABC Entertainment. Další jeho důležitý milník je zaznamenán v roce 1994, kdy po dvaceti letech práce ve společnosti byl jmenován prezidentem a generálním ředitelem společnosti CapitalCities/ABC.

Další šance k úspěchu na obzoru

Když společnost Walt Disney Company koupila v roce 1996 společnost CapitalCities/ABC, bylo jen otázkou času, než Iger převezme roli hlavního provozního, jenž spadal přímo pod generálního ředitele Michaela Eisnera. Ovšem další růst k úspěchu byl obtížný.

Po několika změnách se zdálo, že Bob Iger zaujme místo generálního ředitele. Ale správní rada o něm pochybovala. Tím, že Iger prokázal svou tvrdou pracovní etiku a nadšení, nakonec roli generálního ředitele Disney získal. V této pozici se musel spoléhat více na své schopnosti než na ocenění, které získal v ABC.

Igerovy cíle se okamžitě začaly plnit. Pod jeho vedením koupil v roce 2006 společnost Pixar, v roce 2009 Marvel Entertainment, v roce 2012 Lucasfilm a 21st century Fox v roce 2019. Společnost Disney se stala úspěšnou víc než kdy jindy. Iger však neusínal na vavřínech a stále hledal něco většího. Byl ochoten riskovat – jako třeba utratit 71 miliard dolarů za nákup 21st century Fox – ale věděl, že tato rizika se nakonec vyplatí.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu