Být introvert je v současnosti „in“ – nevěříte?

Ještě v 90. letech se to zdálo nemyslitelné, aby se ve společnosti oceňovala introverze a nikoli společenská popularita. Mít hodně přátel, stále s nimi něco podnikat, být zváni na všechny oslavy a párty. Nyní je všechno jinak. Sice jako teenager potřebujete mít svoje „storiečka“ na Instagramu, ale abyste se cpali do nějaké party, to tedy určitě ne!

Ticho

Je název knihy, která po roce 2012 spustila celosvětový fenomén síly introverze ve světě, který stále jenom mluví. Kniha zdůrazňovala i to, že v západní společnosti jsme nuceni od začátku být členem nějakého týmu, aniž by se bral ohled na skutečné vnitřní nastavení.

Temperament

Sice je vrozený, ale vlivem zrání, učení se a tlakem okolí se proměňuje. Téměř vše se dá naučit, a tak i člověk s temperamentem introverta je schopen vést konferenci se stovkou lidí. Extrovert to mají v zásadě snazší, společnost přeci oceňuje lidi hlasité, pohotové, nebojácné. Ale ochota reagovat na všemožné podněty a vyhledávat je, bavit lidi a seznamovat se s nimi s přibývajícím věkem upadá.

Samota

Pokud nechcete, nikdy nemusíte být sami. Můžete si dopisovat na různých seznamkách, s kamarády z druhého konce světa, vést hovory. Samotu musíte naopak cíleně hledat, v současné době je to vzácná komodita. A když o sobě dnes prohlásíte, že jste introvert, znamená to tak trochu, jakože máte vkus. Nezahazujete se hovory jen tak s kdekým, máte svou hrdost a odvahu odmítat účast na společenských setkáních a děláte to, co chcete vy sami.

Pokud jste nefalšovaný introvert, je vám především dobře se sebou. Neznamená to, že vám chybí sebevědomí ve společnosti, ale touha sdílet je menší. Jestliže vás delší časový úsek o samotě znervózňuje, přitom máte ale tendenci rušit domluvená setkání a společenské akce a společná cesta výtahem se sousedy či kolegy vás děsí, pravděpodobně nejste introvert, ale společenský neurotik.

Sociální nervozita

Ta je získaná vlivem okolí, traumatickou událostí či nepřijetím. Projevuje se nejrůznějšími obavami, například že pokud promluvíte před třídou, budete vypadat jako hlupák. Úzkosti dané společenskými pravidly mohou přerůst až do sociální fobie. Za sociální neurózou je skryta touha po dokonalosti a strach, že pokud něco řeknete či uděláte, znemožníte se před ostatními. To vše vede ke strnulosti a snažíte se natolik bavit, že vás hodina strávená s druhými lidmi úplně vyčerpá.

Dobrou zprávou je, že společenské nervozity se můžete zbavit pomocí sebeuvědomění, relaxačních technik či psychoterapie.

Být introvert naopak znamená sebepřijímání, vědomí toho, co vás baví a co vám dělá dobře. Jedná se o způsob života, který je v pohodě, protože není založen na strachu.

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu