Být introvert je v současnosti „in“ – nevěříte?

Ještě v 90. letech se to zdálo nemyslitelné, aby se ve společnosti oceňovala introverze a nikoli společenská popularita. Mít hodně přátel, stále s nimi něco podnikat, být zváni na všechny oslavy a párty. Nyní je všechno jinak. Sice jako teenager potřebujete mít svoje „storiečka“ na Instagramu, ale abyste se cpali do nějaké party, to tedy určitě ne!


Ticho

Je název knihy, která po roce 2012 spustila celosvětový fenomén síly introverze ve světě, který stále jenom mluví. Kniha zdůrazňovala i to, že v západní společnosti jsme nuceni od začátku být členem nějakého týmu, aniž by se bral ohled na skutečné vnitřní nastavení.

Temperament

Sice je vrozený, ale vlivem zrání, učení se a tlakem okolí se proměňuje. Téměř vše se dá naučit, a tak i člověk s temperamentem introverta je schopen vést konferenci se stovkou lidí. Extrovert to mají v zásadě snazší, společnost přeci oceňuje lidi hlasité, pohotové, nebojácné. Ale ochota reagovat na všemožné podněty a vyhledávat je, bavit lidi a seznamovat se s nimi s přibývajícím věkem upadá.

Samota

Pokud nechcete, nikdy nemusíte být sami. Můžete si dopisovat na různých seznamkách, s kamarády z druhého konce světa, vést hovory. Samotu musíte naopak cíleně hledat, v současné době je to vzácná komodita. A když o sobě dnes prohlásíte, že jste introvert, znamená to tak trochu, jakože máte vkus. Nezahazujete se hovory jen tak s kdekým, máte svou hrdost a odvahu odmítat účast na společenských setkáních a děláte to, co chcete vy sami.

Pokud jste nefalšovaný introvert, je vám především dobře se sebou. Neznamená to, že vám chybí sebevědomí ve společnosti, ale touha sdílet je menší. Jestliže vás delší časový úsek o samotě znervózňuje, přitom máte ale tendenci rušit domluvená setkání a společenské akce a společná cesta výtahem se sousedy či kolegy vás děsí, pravděpodobně nejste introvert, ale společenský neurotik.

Sociální nervozita

Ta je získaná vlivem okolí, traumatickou událostí či nepřijetím. Projevuje se nejrůznějšími obavami, například že pokud promluvíte před třídou, budete vypadat jako hlupák. Úzkosti dané společenskými pravidly mohou přerůst až do sociální fobie. Za sociální neurózou je skryta touha po dokonalosti a strach, že pokud něco řeknete či uděláte, znemožníte se před ostatními. To vše vede ke strnulosti a snažíte se natolik bavit, že vás hodina strávená s druhými lidmi úplně vyčerpá.

Dobrou zprávou je, že společenské nervozity se můžete zbavit pomocí sebeuvědomění, relaxačních technik či psychoterapie.

Být introvert naopak znamená sebepřijímání, vědomí toho, co vás baví a co vám dělá dobře. Jedná se o způsob života, který je v pohodě, protože není založen na strachu.

Autor: Katka P.

#kvíz Vyhodnocení |

👌 Skvěle! Všechny odpovědi máte správně.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 40 lidí
BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 40 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 34 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 12 lidí
CarsMag.cz - aktuálně čte 41 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 16 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 6 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 31 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 16 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 45 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 34 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 16 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 34 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 16 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 31 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 6 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 6 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 40 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 41 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 12 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 40 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 45 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 45 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 31 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 12 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 45 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 41 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 40 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 40 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 34 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 16 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 40 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 31 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 40 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 6 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 12 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 41 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 31 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 45 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 40 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 41 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 40 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 34 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 6 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 12 lidí
Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.

Naučte se věřit sami sobě. Nikdo jiný to za vás neudělá
Další:
Naučte se věřit sami sobě. Nikdo jiný to za vás neudělá