Buďte zvědaví, budete úspěšní

Čtyřleté dítě klade kolem 300 otázek denně. Než dospěje, jeho každodenní zvědavost téměř vymizí. Přitom psychologové tvrdí, že díky zvědavosti je náš život bohatší, smysluplnější, úspěšnější a šťastnější. A možná dokonce i delší.

K tématu pozitivního vlivu zvědavosti na náš život dospěli odborníci poměrně krkolomnou cestou, a to přes studium úzkosti a sociální fobie. Opakem lidí úzkostných jsou ti, kdo vedou bohatý společenský život s mnoha novými interakcemi. A chovají se tak údajně proto, že jsou zvědaví, že je něco zajímá.

Zvědavý život

Zvědavost není jen touha po vědění, ale také ochota vystavovat se zážitkům a zkušenostem, o nichž přesně nevíme, jak dopadnou. Jestliže žijete tak, abyste se vyhnuli hrozbám, nemůžete být kreativní a nemůžete objevovat své silné stránky a skryté dovednosti. Jde o experimentování a objevování nového.

Zvědavost je nejistá

Výhody zvědavosti jsou zřejmé, přesto většina dospělých lidí zvědavá není. Ale proč?

Jedním z důvodů je to, že většina z nás se stydí klást „hloupé“ otázky. Chceme vypadat jako ti, kdo už „vědí“ a nic je nepřekvapí. Navíc ruku v ruce se zvědavostí jde nejistota. Jakmile začneme být zvědaví, vpouštíme si do života něco nového, co se předem nedá odhadnout.

Nový pohled na svět

Zvědavost můžete trénovat a kultivovat každý den. Začněte třeba hned cestou do práce, kdy budete věnovat pozornost detailům, kterých jste si nikdy předtím nevšimli. Dobrým způsobem pro rozvíjení zvědavosti je návštěva kamenného knihkupectví. Kromě témat, která hledáte, jste vystaveni mnoha zajímavým podnětům, o kterých jste neměli ani tušení.

Výsledkem je, že zvědaví lidé snášejí riziko nových výzev, namísto toho, aby se snažili ovládat svět. A to je velmi příjemný a konstruktivní přístup k životu, který navíc přináší úspěch.

Inspirujte se u nás a buďte zvědaví jako malé děti, žádná dětinskost to totiž není!

 

 

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu