Backpacking aneb poznejte Asii pouze s batohem na zádech

Cestování je snem mnoha lidí, zažijete spoustu zážitků, poznáte nová místa a památky, seznámíte se s novými lidmi, ze kterých se můžou stát skuteční přátelé. A nejenom to – díky cestování zapomenete na všechny starosti a zažijete takový malý „restart“.

Laura se nedávno vrátila z Asie, kde podnikla deseti týdenní cestu. Cítila, že po úspěšném studiu v Německu a po letech strávených vědou, potřebovala poznat něco nového.

Co je backpacking?

Backpacking je cestování, kdy si s sebou po celou dobu nesete batoh za zádech, který má objem mezi 40 až 70 litry. Principem backpackingu je, že se můžete spontánně rozhodnout, kam se vydáte další den a nejste odkázáni na kufry v hotelovém pokoji.

Kolik zemí se dá během 10týdenní cesty zvládnout?

Země v Asii jsou obrovské, Laura navštívila během své cesty čtyři země – Singapur, Thajsko, Kambodžu a Vietnam. Její plán zahrnoval i Laos, ale bylo lepší ho odložit na příště. Místo toho se rozhodla strávit čas v buddhistických klášterech v Thajsku a Vietnamu a žít s mnichy a jeptiškami.

Plán neplán – spontánnost vyhrála

Laura měla pouze hrubou představu o tom, které země navštívit a jak to všechno stihnout – našetřit peníze, čas i energii. Jediné, co Laura měla jisté, byla letenka s otevřeným dnem návratu. Vždy se o dalším dnu rozhodovala z minuty na minutu, získávala reference od jiných turistů a zároveň se řídila svými pocity.

Laura potkávala „batůžkáře“ ze všech kontinentů

Nedá se říct, že by Laura byla sama, po celou dobu se setkávala s jinými lidmi s batohy na zádech. Jednalo se zejména o lidi USA, Kanady, Anglie, Irska, Austrálie, ze Skandinávie, Německa, Turecka a mnoha dalších zemí. Tito lidé jsou na svých cestách většinou od dvou měsíců až do dvou let. Někdo si najde krátkodobou práci, na chvilku v zemi zakotví a jakmile si vydělá potřebné peníze, putuje dál do další země.

Mnoho lidí si myslí, že cestovat znamená velké výdaje za luxusní hotely ve světoznámých letoviscích. To je ten největší omyl, krásná místa jsou všude na zemi, proč je tedy neprozkoumat?

Autor: Bára Králová
ZAVŘÍT