Nedávná studie německých vědců zjistila, že objem šedé hmoty v určitých částech mozku se rychle mění v závislosti na tom, jak často je člověk venku. Pokles šedé hmoty v mozku je spojen s několika psychiatrickými poruchami. Když lékaři pochopí, jak různé léčebné strategie ovlivňují určité části mozku, mohou o terapii informovat i pacienta.
Je všeobecně známo, že trávení času venku je dobré pro vaše duševní zdraví
Zatímco mentální přínos pobytu venku může být neoficiálně známý, vědci se stále snaží najít, co se děje v mozku, když k tomuto účinku dochází.
Němečtí vědci z Institutu Maxe Plancka pro lidský rozvoj a Medical Center Hamburg-Eppendorf se rozhodli zjistit, jak trávení času venku ovlivňuje mozek člověka ze dne na den.
Studie přišla na to, že příroda může během pandemie zlepšit duševní zdraví
Vědci na potvrzují, že trávení času venku je spojeno se zvýšením objemu šedé hmoty v pravé dorsolaterální prefrontální kůře (DLPFC ). DLPFC je část mozku, která hraje důležitou roli ve výkonném fungování, včetně pracovní paměti a abstraktního uvažování. DLPFC by také mohl být rozhodujícím aspektem v celkovém duševním zdraví.
Co to znamená pro vás?
Trávení času venku je dobré pro vaše duševní zdraví a celkovou pohodu, např. procházka nebo práce na zahradě vám umožní těžit z výhod strávených časem v přírodě.
Výhody duševního zdraví být venku prosazují vědci po desetiletí
Systematický přehled z ledna 2020 publikovaný v časopise Frontiers in Psychology zjistil, že trávení času v přírodě by mohlo sloužit jako odrazový můstek pro naše duševní zdraví a zmírnit současně i stres, především vysokoškoláků.
Pokud čas strávený venku pozitivně ovlivní naši náladu a DLPFC, pak se můžeme začít řídit i těmito opatřeními pro lidmi s depresemi i demencemi.
Zdroj: verywellhealth.com