Jak vybudovat silnější vztah? Mimo jiné je to i tím, že se z vás stanou lepší posluchači. To následně odstraní komunikační bariéry, vyčistí vzduch a vyjasní situaci. Vhodné je také kladení otevřených otázek.
Někdy je však konflikt vyústěním toho, že dva partneři mezi sebou komunikovat zkrátka a jasně neumí. Být dovednějším komunikátorem vás může zastrašit, ale naučit se naslouchat je celkem snadné.
Jak často skutečně posloucháme?
Bohužel příliš často jen povrchně registrujeme, že druhý mluví, ale my čekáme jen na to, až řekne, co chce po nás. To je potřeba změnit. Každý ve vztahu touží po tom být vyslyšen a pochopen.
Být dobrým posluchačem je důležitou sociální dovedností.
Jaký je však ten onen správný klíč k otevření komunikace mezi vámi?
Základní pravidlo zní – musíte se starat o to, co ten druhý říká.
Vyjasnění
Máte 100 % jasno v tom, o čem partner hovoří? Pokud vám partner něco vysvětluje nebo vykládá důležité věci, zaslouží si být pochopen. Nesprávná interpretace vyvolává chyby v komunikaci.
Abyste to pochopili správně, nemůžete se spoléhat na domněnky. Chcete – li odstranit všechny pochybnosti, stačí se zeptat. Nechte partnera mluvit, abyste mohli shromáždit další informace a zlepšit tak porozumění.
Pokládejte otázky typu:
„Co jsi myslel tím ___?“
„Chápu správně, že ___ je klíčový problém?“
„Můžeš uvést příklad ___?“
„Když jsi zmínil ___, co přesně tím chceš říct?“
Zvládnout pocity není vůbec snadné
Musíte si uvědomit, co za vším stojí a co se vám partner snaží sdělit. Někdy je zcela pochopitelné, že se partner cítí nedoceněný. Jindy to projeví úplně jinak a jen si hlasitě povzdychne: „Jsem unavený.“ Pokud tedy nemluví úplně jednoznačně, tak ho neignorujte.
Místo toho se snažte přijít na hlubší pocity a identifikujte vše konkrétně. Jedná se o bolest, frustraci, mrzutost, zklamání, podhodnocení nebo nenaplnění? S praxí se ve svých pocitech snadněji zorientujete.
Na druhou stranu je také v pořádku se mýlit
Úsilí je důležitější, než přesnost odhadu. Rozhodující je účast, kterou se podílíte, jakožto posluchač, ale také jako chápající osoba. Být dobrým posluchačem není jen o tom, co říkáte, ale také o tom, jak se při tom tváříte.
Ačkoliv můžete trávit více času starostmi a hledáním správných odpovědí, měli byste také věnovat pozornost neverbálním signálům. Děláte vše pro to, abyste svému partnerovi ukázali, že jste zcela přítomní a plně angažovaní?
Tak ukážete svému partnerovi, že vám na něm záleží.
Tady je několik tipů, co nedělat a jak partnera naopak podpořit mimikou a gesty:
- Sedněte si přímo naproti svému partnerovi.
- Buďte k němu otevření (žádné zkřížené ruce).
- Mírně se k němu nakloňte.
- Udržujte oční kontakt (žádné zírání na telefon nebo do jiné obrazovky).
- Zaujměte uvolněný postoj.
Parafrázování
Velká část poslechu, dává partnerovi jasně najevo, že „to chápete“, když jinými slovy zopakujete, co vám řekl.
Zde je několik návrhů, které vám pomohou s parafrází:
„V podstatě říkáš …“
„Zní to jako…“
„Mně to připadá, že…“
Když většina lidí mluví, upřímně vás to až tak nezajímá. Dost možná, ale váš partner není většina lidí. Váš partner si od vás zaslouží více.
Nejjednodušší technika, jak toho dosáhnout, je pokládat otevřené otázky, které vašemu partnerovi ukážou, že chcete slyšet více. Položte otázky, které vyžadují hlubší analýzu.
Některé skvělé možnosti jsou:
„Co tě vedlo k tomu rozhodnutí?“
„Myslíš, že se tato situace sama vyřeší?“
„Jak jsi k tomuto závěru došel?“
„Co si myslíš, že vedlo k tomu, že se to stalo?“
„Jaký byl záměr?“
„Kdybych byl(a) v podobné situaci, co bys navrhoval(a), abych udělal(a)?“
Být správným posluchačem je potřeba ve vašem vztahu i mimo něj. Když se cítíme vyslyšeni, komunikace se zlepší a vztah posílí.
Zdroj: psychologytoday.com