Mnoho párů má od vztahu nerealistická očekávání, což bývá častým důvodem k rozchodu. Mylné představy mohou nastat kvůli aktivní práci hormonů v prvním období vztahů nebo, jak říkají psychologové, v období chemie. Tato fáze nasazuje lidem růžové brýle a až když je pryč, uvědomí si, že jejich partner není tak ideální, jak si mysleli.
Chemie ve vztahu signalizuje vášeň a přitažlivost, nikoliv lásku
V jedné studii vědci požádali více než 300 lidí, aby odpověděli na otázku, co pro ně chemie ve vztahu znamená. Výsledky mluví samy za sebe: pouze 9% mužů a žen spojilo toto období s „láskou“. Odpovědi jako „biologické reakce“ a „vzájemná touha“ byly popsány asi třikrát více.
Vztah prochází několika fázemi
Lásku můžeme rozdělit do tří různých fází: chtíč, přitažlivost a připoutanost. První fáze, kterou jsme si zvykli nazývat „chemie“, není nic jiného než práce estrogenu a androgenu, ženských a mužských hormonů, které jsou založeny na biologické motivaci pro reprodukci.
Teprve pak přichází rozčarování
Až později, když se hormony uklidní, přijdete na to, co k sobě vlastně cítíte. Můžete zjistit, že váš partner není tak dokonalý, jak se zdálo na začátku. Možná váš partner v noci velmi hlasitě chrápe nebo nevypadá vždy svěže a přitažlivě. To ale neznamená, že se máte být nároční nebo je váš partner horší.
Vášeň lze udržet déle
Je možné udržet vášeň ve vztahu silnou i po chemickém období. Zkuste se chovat, jako by to bylo jedno z vašich prvních setkání. Držte se častěji za ruce, soustřeďte se na láskyplný dotek a vyčleňte si čas strávený se svým partnerem – mělo by to být jednoduché, ale účinné.
Vztah není o vášni a chtíči. Budování pevného vztahu závisí především na důvěře, respektu a pomáhání si. Ovšem i občasná vášeň do vztahu rozhodně patří.
Autorský text