Spousta Čechů se v práci cítí nedoceněná, ale diskuzi se šéfem ohledně případného zvýšení mzdy odkládá na neurčito, zatímco vnitřní nespokojenost roste. Víte, jak si říct o přidání a nakonec se nad výsledkem jednání skutečně zaradovat?
Není zas až tolik zaměstnavatelů, zvláště v dnešní době, kteří by vám přidali sami a od sebe Dokud si tedy neřeknete o přidání, pravděpodobně se vyšší odměny nedočkáte. Stejně tak nepovažují zaměstnavatelé za důvod pro zvýšení mzdy to, že jste ve firmě dlouho, že jinde platí lépe nebo že jste si právě vzali třeba půjčku na auto nebo hypotéku.
Kdy si můžete říct o více peněz a mít šanci na úspěch?
Základním kamenem úspěchu je v tomto případě fakt, že vykonáváte víc práce, než máte ve svém popisu, případně že svou práci děláte nadstandardně a firma z vás má prospěch. Dobrým výchozím bodem je také případ, kdy vám šéf svěří nové povinnosti. Dejte si zhruba rok na jejich vyzkoušení a zjištění, jestli je zvládáte dobře. Pak požádejte o zvýšení mzdy. Možná budete mile překvapeni, že vaši nadřízení si vašich výkonů sami všimli.
V okamžiku, kdy si budete říkat o zvýšení mzdy, byste měli být schopní popsat výsledky své práce. Právě tehdy by za vámi měly být viditelné úspěchy.
O kolik si říct? S žádostí o skokový nárůst neuspějete
Udělejte si obrázek o tom, kolik na obdobné pozici a v podobných lokalitách (například v jiné části Prahy, v krajských městech nebo v malých městech) nabízejí zejména na pracovních portálech jiné firmy.
Buďte připraveni na to, že o 20 % vám nikdo plat jen tak nezvedne. Když požádáte o 5-10 %, máte šanci na úspěch.
Jak vést jednání? Hlavně musí mít hlavu a patu
Není vyloučeno, že při vyjednávání o vyšší mzdě budete nervózní. Byli jste si jisti tím, co chcete říct, ale najednou si připadáte jako slon v porcelánu a nevíte, kam vést další kroky. Znáte to?
Připravte si strukturu jednání. Řekněte šéfovi, že byste uvítali vyšší odměnu za odvedenou práci. Mluvte o tom, co se vám v poslední době povedlo. Zdůrazněte, že chcete ve firmě zůstat. A pak teprve zmiňte konkrétní částku, o kterou vám jde.
Máte vyhráno? Naložte s penězi rozumně
Není nic horšího, než když ve víru euforie začnete peníze navíc bezhlavě rozhazovat. Než si promyslíte, do čeho je výhodně investovat, odkládejte si je třeba na spořicí účet, kde dojde ke zhodnocení každého vkladu. Minimálně je tak uchráníte před inflací, případně dopady inflace alespoň zbrzdíte.
Než někomu svěříte těžce vydělané peníze, proveďte si aspoň malé srovnání spořicích účtů. Ptejte se nejen na úrok, ale i na to, jaké jsou podmínky a kolik budou stát služby kolem. Ten nejvýhodnější spořicí účet by vám měl totiž opravdu vynášet.