Když máte práci, máte příjem, můžete si zajistit bydlení, jídlo a třeba i oblečení a nějaké další potřeby a zážitky. Od práce se odvíjí to, jak se máte, jak se cítíte. Když jste zaměstnaní a máte nad sebou firmu, obávat o práci se většinou nemusíte. Když ji děláte dobře a správně, pak vám nemusí hrozit vyhazov nebo nenadálá výpověď. Podáte-li ji vy sami, pak to není nic moc překvapivého. Tento krok poměrně dlouho a pečlivě probíráte, řešíte, co bude dál, jak všechno vyřešit dál a podobně. Co když výpověď přijde ze strany zaměstnavatele?
Výpověď jako překvapení
Je to překvapení, je to šok. Nepočítáte s tím a najednou už zítra nebo koncem měsíce nemáte chodit do práce. A důvod? Může být jakýkoliv od problémů v práci, nehodíte se do funkce, neplníte si své povinnosti, nemáte dobré vazby s kolegy, svou práci neděláte správně, nemáte kvalifikaci, snižují se stavy, není pro vás aktuálně práce a další a další. Důvodů může být velká spousta a každý vás jistě překvapí. Výpověď neznamená konec kariéry nebo konec v oboru. Jen je to konec v určité firmě. Překvapí vás to, jste z toho zničeni, musíte začít situaci řešit, najít si novou práci, nové uplatnění a začít si budovat nové postavení, možná i mimo obor. Jak se zachovat, když dostanete výpověď?
Být připraven
Kdo je připraven, není zaskočen. Ovšem být připraveni na výpověď? To asi jen tak někdo není a nebude. Můžete se však připravit určitými drobnostmi. Ze služebního počítače si můžete zálohovat všechno důležité, co potřebujete, práci, myšlenky, nápady na něco nového. To všechno si zálohujte a průběžně ukládejte. Rovněž není od věci si tvořit finanční rezervu, která vám v této nenadálé situaci může pomoci. Rezerva by měla být ve výši minimálně pěti měsíčních platů, aby překlenulo toto období. Čtěte také pečlivě pracovní smlouvu a vždy mějte po ruce, pro případ, že je potřeba se do nich podívat. Pokud máte podepsat výpověď, pečlivě čtěte, vezměte si klidně čas na rozmyšlenou.
Co rozhodně nedělat?
Výpověď je dobré přijmout se ctí, rozhodně není dobré dělat všem okolo naschvály, flákat práci, pomlouvat nebo veřejně vykřikovat, že zaměstnavatel na to či ono nemá právo, hanlivě se o ostatních vyjadřovat. Shazujete tím sami sebe, někdy můžete dostat pokárání a někteří jsou ochotni to řešit i soudně, když pomluvy přesáhnou rámec firmy a třeba ji poškodí. Zachovejte si svou tvář a dekorum, protože jedině to poukáže na silnou osobnost. Ano, cloumá vámi při prvních chvílích vztek, šok a naštvání? To si vybijte mimo kancelář. Nesnižujte se k urážkám nebo napadání. Nepoškodíte svého nadřízeného, ale sebe a to rozhodně nechcete. Odejděte s hlavou vzhůru a se sebeúctou.
Nepřehlédněte: Práce snů – jak nezkazit pohovor?
Co rozhodně udělat?
Možná chcete co nejrychleji pryč z kanceláře, firmy, ale není to nejšťastnější řešení. Raději se ptejte a to na vše, co vás napadne. Jsou to totiž často věci, které vás mohou posunout dál. Ptejte se, proč konkrétně jste byli propuštěni, co máte udělat lépe, jinak ve své kariéře. I tato situace vás může posunout v kariéře na jiný stupeň a pomoci vám se formovat. Chtějte vědět fakta, proč máte výpověď, ne jen obvyklé, že se mění firma, mění se struktura a podobně. Ptejte se na odstupné, rozhodně nepodepisujte nic bez řádného přečtení, o výpovědní lhůtě. Zjistěte si, co dává zaměstnavatel do výpovědi, pokud se dohodnete na výpovědi, pak si řeknete o doporučení pro další potenciální zaměstnavatele.
Autorský text | foto: freepik