Takové jednoduché slovíčko a kolik starostí nadělá – hádáte správně, samozřejmě je řeč o tom zpropadeném „NE“! Kolikrát denně ho jen tak řeknete dětem či partnerovi, ale jak jej říct například svému šéfovi v práci nebo někomu, kdo pro vás prostě jen požaduje a vy jednoduše nevíte, jak ho máte odmítnout i v případě, že jemu se vám opravdu pomáhat nechce?
Škodíte si
Rodinní příslušníci, přátelé či kolegové v práci – těm asi nejste schopni říci „ne“ nejčastěji. Máte výčitky svědomí, bojíte se, že druhého naštvete, zklamete a že ztratíte jeho přízeň. Tak raději vše odkýváte a slíbíte a doufáte, že snad slíbené nějak zvládnete splnit – hlavně že jste zůstali ti hodní. Myslíte, že si to někdo bude pamatovat? Nežijeme ve středověku, dnes už nikdo dobrý skutek neocení. Pokud se tedy nejedná o nějakou opravdu závažnou věc, klidně zkuste říct „Promiň, ale zkus se zeptat někoho jiného, já mam spoustu svých starostí“. Tohle musí pochopit prostě každý – protože starosti máme přeci všichni.
Soustředit se v první řadě na potřeby druhých pěkně vyčerpává, úkoly, které tím na sebe kladete vás mohou silně stresovat, a tím ubližujete svému psychickému i fyzickému zdraví. Přestaňte si škodit a nebojte se být alespoň trochu sobečtí, stanovit si hranice a respektovat především sebe samé.
Jak odmítnout?
Zbavte se předsudku, že „odmítnutí je neslušné, je známkou nevychovanosti a neomalenosti“. Není to tak. Určitě se i vám stalo, že vám někdo blízký, přítel či kolega odmítl nějakou vaši prosbu. Není to zlá vůle, někdy prostě vyhovět nelze. Netlačte na pilu a neberte si na sebe víc věcí, které zvládnete. Tento tlak vás může brzy skolit. A nečekejte, že vás někdo polituje nebo dokonce odškodní.
Vy byste se každopádně měli méně zabývat tím, co si o vás druzí pomyslí a zkusit se zaměřit na to, jaké výhody získáte, pokud se vám podaří odmítnutí zrealizovat. Nebudete muset měnit plány na víkend, nebudete čekat do výplaty s minimálním finančním obnosem, pokud jste unavení, bude si moci odpočinout a nepřemáhat se za každou cenu. A to je přeci dobrý zisk, za tu trapnou chviličku, když druhému říkáte „ne“.
Čtěte také: Jak se popasovat se špatnou náladou?
Jde to i jemněji
Striktní „ne“ opravdu nejde každému. Zvláště pro začátečníky máme radu, aby své „ne“ něčím zdůvodnili, bude to tak během nácviku snazší cesta. Samozřejmě ale nejste povinni podávat sáhodlouhá vysvětlení proč něco nemůžete udělat! Ze začátku si asi budete připadat divně a divné pocity vás budou stále ještě provázet, ale věřte, že časem se to poddá a vy nebudete mít žádný problém říci „ne“, dokonce i bez jakéhokoli vysvětlování.
Zkuste si to třeba natrénovat před zrcadlem nebo si to trénovat jen tak – budete lépe připraveni na ten osudný moment, kdy z vás „NE“ vyjde jako nic!
Autorský text | foto: freepik