Máte na některé věci svůj vlastní názor? Pak je to jen dobře! Dnes se vlastní názor velmi cení a bez něj to skoro nikam nedotáhnete. I když se dnes tvoří názor úplně na všechno a je „moderní“ všem říkat, jak to vidíte vy nebo jak by to podle vás mělo či nemělo být. Každý má právo na názor, i když je to špatný názor. Ovšem umět jej podat a prodat tak, aby se nad ním druzí zamysleli a možná třeba v pracovním světě zkusili změnit některé věci, to už je umění. Navíc, něco jiného je vypisovat na sociální sítě názory, kdy jste chráněni monitorem, než se postavit druhému tváří v tvář a obhájit si to své. Jak si stát za svým názorem, klidně, bez emocí a hádek?
Výzva přijata
Je mnohem jednodušší mlčet, protože nemusíte obhajovat sebe a snažit se, aby druzí věděli, že máte na věci trochu jiný názor. Ovšem může jít o velmi dobrý trénink do budoucna. Najděte argumenty pro svůj názor. Když si budete stát tvrdohlavě za svým, ale neuvedete důvody, pak je to o ničem. Odůvodněte to, proč máte takový a takový názor, co vás k tomu vede. Nepřikloní se na vaši stranu? Nevadí, zasloužíte si minimálně respekt.
Nevnucovat a nepodbízet se
To je také pravidlo. Nevnucujte nikomu své názory, není to žádoucí nebo příjemné. Máte ve svém okolí někoho, kdo vám něco nutí? Sami víte, jak je to nepříjemné, proto to nedělejte druhým. Také se nepodbízejte, nemáte to zapotřebí. Váš názor má svou vlastní váhu, nemusíte se snažit ho jakkoliv shazovat nebo jiným podbízet.
Pozor na hádky
Ty se v prostředí dospělých lidí nehodí. Hádat se na poradě nebo v práci, to není profesionální a ani to zde nepatří. Ve skupině bude pokaždé někdo, kdo vám bude říkat, že to není tak či onak. Bude se chtít hádat nebo přít. A když mu budete odporovat, je to voda pro jeho mlýn. Nemá pádné argumenty? Chce se jen hádat. Zachovejte chladnou hlavu, jednejte věcně, klidně a racionálně. Hádavého jedince popudíte, protože se těšil na rozepři, ale ostatní vás ocení.
Promyslet si vše, to se vyplatí
Nejdříve myslete, pak mluvte. Můžete se nechat unést a říct věci, které by vás mohli později mrzet. Promyslete si své argumenty, pečlivě je připravte. Pokud se dostanete do slepé uličky, není ostuda říct, že tuto stránku problému zmapujete lépe a dáte vědět. Připíše vám to body, že se nesnažíte mlžit nebo dokonce lhát, ale férově přiznáte, že prostě nevíte. Snadněji tak svůj názor obhájíte.
Čtěte také: Komunikace se šéfem – co mu rozhodně neříkat?
Jednoduché ne!
Malé děti také pravidelně a často říkají ne. Chceš jít ven ne, chceš jíst ne, pojď spát ne, dej bráškovi hračku ne. Na všechno zaryté a tvrdé ne, které jen tak nezměníte. Postupem času lidé slovíčko ne ze svého slovníku vytěsní, což je na škodu. Říct ne je vaše právo a možnost, jak se bránit. Řekněte ne, pokud to tak cítíte. Možná budete působit lehce nepřístupně, ale lidé si zvyknou, že nekývnete automaticky a na všechno. Budou si pak vaše ano považovat.