Vést jakýkoli kolektiv lidí je velmi složité a stresující. Je zcela přirozené, že vás motivace vlivem stresu opustí. Jak ji ale získat zpět?
Rozpoznejte příčinu
Stres přichází ve čtyřech vlnách. Proto je důležité určit a pochopit, který z nich prochází právě vámi.
- Jako první je stres času, který nastává, když zjistíte, že se vám blíží termíny a vy nestíháte.
- Další typ stresu se nazývá stres předčasný, kdy si děláte starosti s nadcházející prezentací nebo například schůzí představenstva.
- Třetí typ je stres situační – když máte pocit, že nad vzniklou situací nemáte kontrolu. A konečně posledním typem je setkání se se stresem. Tím je myšlena interakce s vaším spolupracovníkem, kdy zpravidla dojde k tomu, že prostě vlivem stresu vybouchnete.
Najděte si partnera
Ve dvou se to lépe táhne – je známo, že cokoliv zvládnout je lepší jako tým. To platí i o stresu. Najděte si někoho, kdo vám ukáže cestu zpět k vaší motivaci, promluvte si o vašich výsledcích s kolegou nebo přítelem, důležité je navzájem se povzbuzovat. Právě neustálým diskutováním o zkušenostech získáte zpátky zájem a motivaci.
Nepřehlédněte: Co považuje Will Smith (51) za svůj životní neúspěch?
Občas řekněte i slůvko „ne“
Úkoly na vašem stole se jen hromadí, úroveň stresu stoupá a vy nevíte, kde vám hlava stojí? Zastavte se a zvažte, zda máte čas, dovednosti a možnosti, abyste přijali další úkol. Pokud řeknete ne, je to v pořádku. Tím, že přiznáte, že další úkol teď nezvládnete, se ukážete jako zodpovědná osoba, která se snaží dobře dělat to, co stíhá a na co má síly.
Na chvilku se zastavte
Je jasné, že v práci trávíte téměř všechen svůj volný i pracovní čas. Jenže i to si žádá svou daň, která se jednou přihlásí o slovo právě v podobě ztráty motivace. Jakmile pocítíte, že nahromaděný stres už nezvládáte, oddechněte si, dělejte to, co vás baví – vaše počáteční motivace se zase vrátí a přijde spousta dalších nápadů a inspirací.
Čtěte také: Narodila se hluchá, ale to jí nezastavilo. Je jí 13 a proslavila se ve světě, ve kterém dominují muži.
Dejte si pozor na syndrom vyhoření, který vzniká tehdy, když stres dlouhodobě přetrvává, jeho vlivem může člověk onemocnět a o motivaci přijít úplně.