Jak nepřijít o motivaci, když jste na pokraji sil?

Vést jakýkoli kolektiv lidí je velmi složité a stresující. Je zcela přirozené, že vás motivace vlivem stresu opustí. Jak ji ale získat zpět?

Rozpoznejte příčinu

Stres přichází ve čtyřech vlnách. Proto je důležité určit a pochopit, který z nich prochází právě vámi.

  • Jako první je stres času, který nastává, když zjistíte, že se vám blíží termíny a vy nestíháte.
  • Další typ stresu se nazývá stres předčasný, kdy si děláte starosti s nadcházející prezentací nebo například schůzí představenstva.
  • Třetí typ je stres situační – když máte pocit, že nad vzniklou situací nemáte kontrolu. A konečně posledním typem je setkání se se stresem. Tím je myšlena interakce s vaším spolupracovníkem, kdy zpravidla dojde k tomu, že prostě vlivem stresu vybouchnete.

Najděte si partnera

Ve dvou se to lépe táhne – je známo, že cokoliv zvládnout je lepší jako tým. To platí i o stresu. Najděte si někoho, kdo vám ukáže cestu zpět k vaší motivaci, promluvte si o vašich výsledcích s kolegou nebo přítelem, důležité je navzájem se povzbuzovat. Právě neustálým diskutováním o zkušenostech získáte zpátky zájem a motivaci.

Nepřehlédněte: Co považuje Will Smith (51) za svůj životní neúspěch?

Občas řekněte i slůvko „ne“

Úkoly na vašem stole se jen hromadí, úroveň stresu stoupá a vy nevíte, kde vám hlava stojí? Zastavte se a zvažte, zda máte čas, dovednosti a možnosti, abyste přijali další úkol. Pokud řeknete ne, je to v pořádku. Tím, že přiznáte, že další úkol teď nezvládnete, se ukážete jako zodpovědná osoba, která se snaží dobře dělat to, co stíhá a na co má síly.

Na chvilku se zastavte

Je jasné, že v práci trávíte téměř všechen svůj volný i pracovní čas. Jenže i to si žádá svou daň, která se jednou přihlásí o slovo právě v podobě ztráty motivace. Jakmile pocítíte, že nahromaděný stres už nezvládáte, oddechněte si, dělejte to, co vás baví – vaše počáteční motivace se zase vrátí a přijde spousta dalších nápadů a inspirací.

Čtěte také: Narodila se hluchá, ale to jí nezastavilo. Je jí 13 a proslavila se ve světě, ve kterém dominují muži.

Dejte si pozor na syndrom vyhoření, který vzniká tehdy, když stres dlouhodobě přetrvává, jeho vlivem může člověk onemocnět a o motivaci přijít úplně.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu