Když se řekne jméno Roman Abramovič, jistě se každému fotbalovému fanouškovi vybaví fakt, že se jedná o majitele fotbalového klubu Chelsea. Ten ho právě v roce 2003 zachránil před krachem. Dnes se tento klub pyšní svým úspěchem a tituly Premier League. Kdo ale je a kde se Roman Abramovič vzal?
Mladík v Sovětském svazu
Abramovič strávil své mládí v oblasti, která má daleko od bohatství jeho současného domova v londýnském Knightsbridge. Romanovi rodiče zemřeli, když mu byly čtyři roky, a tak své dětství strávil u prarodičů v Komi – v temné části Sibiře, kde se krutá zima nikomu nevyhýbala. Své štěstí zkoušel na dvou vysokých školách, ale z obou odešel jako průměrný akademik.
„Nikdy jsem netrval na tom, abych byl dobrým studentem,“ řekl. Bez ohledu na to byl ve svém mladém věku inovativní. Už v době, kdy nastoupil do armády začal prokazovat svůj podnikatelský smysl – vydělával si prodejem ukradeného benzínu.
Pašování zboží mu přinášelo ohromné výdělky
Přestože bylo v Sovětském svazu obtížné si přilepšit, Abramovič dosáhl lukrativního výdělku ve své rané kariéře prodejem gumových kachen. Tento byznys se ukázal jako úspěšný, on chtěl ale víc. Poté, co si vzal svou první manželku Olgu, investoval asi 2000 rublů, které dostal jako svatební dar do pašování zboží, konkrétně parfémů a deodorantů.
Ano, tento obchod byl naprosto ilegální, ale pro Abramoviče bylo důležité, že z něj má vytoužené zisky. Po jeho mimořádném úspěchu v tomto zakázaném byznyse se pustil do výroby plastových hraček, automobilových dílů a otevření dalších podniků – od chovu prasat až po nábor bodyguardů.
Zatčení za krádež
Díky sovětskému premiérovi Michailu Gorbačovovi, jenž uvolnil okovy z privatizace v Unii, byl Abramovič konečně schopen své podnikání legalizovat, což vedlo k prosperujícím ziskům. To mu ale nezabránilo dál porušovat zákon, a na počátku devadesátých let tak byl zatčen za krádež vládního majetku. Použil falešné dokumenty k odcizení vlaku plného 55 tankerů nafty. Obvinění byla brzy zrušena a o tři roky později, poté, co se dal dohromady s Borisem Berezovskim, se jeho štěstí změnilo.
Seznámení s Borisem Jelcinem
V té době Berezovskij provozoval celonárodní obchodní zastoupení automobilů Lada a byl také klíčovým členem vnitřního kruhu prezidenta Borise Jelcina. Právě prostřednictvím něj získal Abramovič přístup k jednomu z nejvlivnějších jedinců své země – což byla nezbytnost, pokud jste chtěli dosáhnout zisku v postsovětském Rusku. Dokázal využít každé příležitosti, a tak když Boris Jelcin potřeboval získat peníze na svou prezidentskou kampaň, spolu s Berezovskim mu je půjčili.
Abramovič a politika
Roman Abramovič ale stále nelenil a začal se angažovat i v politickém životě. V roce 2000 se stal guvernérem dalekého východního regionu Čukotka, což byl velmi chudý ruský federální subjekt. Abramovič tehdy investoval do této oblasti peníze z vlastní kapsy. Výsledek? Průměrná mzda v tomto regionu v roce 2000 vzrostla ze 165 USD na 826 USD. A to je jen jeden pozoruhodný příklad toho, jak se tam změnily životní podmínky k lepšímu.
V roce 2003 se Abramovich stal vlastníkem FC Chelsea, respektive se stal vlastníkem společností, které měly FC Chelsea pod palcem. Fotbalové aktivity udržoval i v Rusku – finančně pomohl moskevskému fotbalovému týmu CSKA a sponzoroval programy zaměřené na pomoc mladým fotbalovým talentům.
Ačkoliv ho mnozí mohou mít za člověka, který své jmění získal díky neustálému porušování zákonů, on stal jedním z nejbohatších a nejúspěšnějších jedinců na světě.