Pro mnoho není nic stresujícího než termín, v který musí své odevzdat svou diplomovou práci nebo jakoukoliv esej. Poradíme vám čtyři tipy, které vám celou práci usnadní.
Všímejte si více toho, co jíte
Osnova je nedílnou součástí práce a dobře napsané kompozice. Jakmile si stanovíte klíčové body a umístíte je do logického pořadí, máte vyhráno. Pak už jen zbývá rozvětvit každý bod podle vašich představ.
Zde je několik tipů, jak si takovou osnovu vytvořit:
- Nejprve začněte se základními znalostmi, poté postupně přecházejte do složitějších vedlejších úvah.
- Celý děj nebo události chronologicky uspořádejte.
- Začínejte fakty, které později doplníte o své názory.
- I když nevíte, jak zní celá vaše myšlenka, přesto si zapište její část, neúplnou větu – později si ji připomenete a dotáhnete do konce.
Používejte citace
Bohužel, jednou z největších chyb, kterou autoři neustále dělají, je přidání zdroje odkud čerpali až nakonec. Nebojte se citace použít kdekoliv v práci, můžete je využít i k hájení svého názoru, čímž ušetříte spoustu času, když přidáte podložená fakta.
Gramatické a stylistické chyby opravujte až úplně naposledy
Přestože na drobné gramatické chyby a překlepy se nesmí zapomenout, jejich opravu udělejte až úplně naposledy. Mohlo by se tak stát, že při opravě ztratíte myšlenku, kterou jste chtěli ve svém díle sdělit.
Uměle vytvořený termín
Jednou z nejlepších technik, které mohou urychlit vás tvůrčí proces, je mentální vymezení termínu, který ve skutečnosti neexistuje. Včasným vyvoláním pocitu naléhavosti můžete projevit motivaci k tomu, abyste svou práci provedli rychle, aniž byste museli závodit se skutečným časem. Jde i o způsob, který zabrání prokrastinaci, která často pisatele provází. Tato strategie vám umožní uvolnit se, zatímco všichni kolem vás panikaří a bojují se skutečným časem.
Pokud s prací máte problém, můžete požádat o pomoc třeba editora, aby po vás zkontroloval chyby, najít si doučování, nebo v tom nejhorším případě pracovat na práci ještě s další osobou.