Steve Jobs se nejvíce proslavil vedením dnes již světově proslulé společnosti Apple, která má po celém světě miliony zákazníků. Postupem času se mu podařilo Apple transformovat do jedné z nejhodnotnějších a nejvíce vydělávajících značek na světě. I když by to tak na první pohled nemuselo vypadat, Apple zastínil některé další úspěchy Steva Jobse.
Víte, že byl zvolen podnikatelem století?
V roce 1985 byl Steve Jobs oceněn národní medailí v oblasti technologií, mimochodem to bylo ve stejném roce, kdy založil společnost NeXT lnc. O rok později dokonce financoval projekt Pixaru v hodnotě 10 milionů dolarů, což byly v polovině 80. let obrovské peníze. V roce 1987 pak Jobs obdržel cenu Thomase Jeffersona za služby veřejnosti. Na konci dekády byl dokonce zvolen podnikatelem století.
Jak pokračoval v 90. letech?
Obchodní úspěch Steva Jobse pokračoval i v 90. letech. V roce 1996 zakoupil Apple společnost NeXT za ohromujících 427 milionů dolarů. Tento podnikavý technický vizionář však nebyl z nově vzniklé firmy vystrčen, ale v roce 2000 se vrátil, aby přivedl Apple na výsluní v oblasti moderní elektrotechniky. V roce 2006 pak studio Disney kupuje Pixar za neuvěřitelných 7,4 miliardy dolarů, takže se 10 milionová investice Steva Jobse vrátila i s velice slušnými úroky.
Co je tedy klíčem k úspěchu?
Po zjištění podnikatelského úspěchu Steva Jobse by se mohlo zdát, že na cokoliv sáhl, dokázal více než dobře zpeněžit. Jednoduše se všechny jeho záměry povedly a on z nich profitoval obrovskými částkami. Na celosvětové konferenci vývojářů v roce 1997 pak Jobs trochu poodhalil tajemství svého úspěchu. Hlavním důvodem je přemýšlení nad méně věcmi v hlubším pojetí. Aneb jak sám řekl: „Inovování je říkání ne k tisícům různých věcí. Musíte si vybírat pečlivě.“
Naučte se říkat ne
Krása tohoto prohlášení je v tom, že nezáleží na tom, zda podnikáte na vlastní noze, pracujete jako obchodní manažer anebo tvrdě pracujete rukama. Vždycky je velmi důležité naučit se říkat ne. Je totiž velice jednoduché rozpracovat několik projektů, od kterých pak budete odcházet k novým příležitostem. Tímto způsobem však nikdy žádného velkého úspěchu nedosáhnete, protože žádný nápad nedotáhnete k dokonalosti.
Omezte cíle, kterých chcete dosáhnout
Problémem je samozřejmě narůstající počet cílů, kterých chcete dosáhnout. Pokud si například budete každý pátek dělat nové a nové přátele, postupem času bude čím dál tím složitější udržet přátelství na uspokojivé úrovni. Váš vztah začne opadat, přestanete se bavit a za pár týdnů už ani nebudete vědět, že byl daný člověk vaším dobrým přítelem. Stejné je to i v byznysu.
Jobs není jediný, kdo se tímto pravidlem řídí
Pro někoho by se tato rada mohla zdát příliš komerční. Naučit se říkat ne je však základem úspěchu jak v životě, tak i v podnikání. Například Warren Buffet byl velice šťastný, když mohl poukázat na to, že rozdíl mezi úspěšnými a opravdu úspěšnými lidmi je fakt, že ti opravdu úspěšní řekli na většinu příležitostí ne.
Pokud se chcete prosadit v podnikání a koneckonců i v životě. Pak si pečlivě vyberte pár věcí, a na ty se zaměřte. Naučte se říkat ne, což z vás udělá mnohem lepší podnikatele, než jste teď.