Právníci celosvětově proslulých luxusních módních značek se určitě nenudí a výdělek mají jistý. Firmy se vzájemně obviňují ze sexismu, rasismu a kopírování modelů. Zatímco sexismus a rasismus je poměrně spekulativní záležitostí, kopie oblečení jsou všem na očích.
Módní značky se oprávněně bojí, že by mohly jít „ze hry“
Před pěti lety proběhla virtuálním světem zpráva, že kabát navržený pro značku Dior se nápadně podobá tomu, který o rok dříve prezentovala Prada. Od té doby Diet Prada provedla a zveřejnila stovky podobných srovnání, z nichž někteří tvůrci, ty nejslavnější nevyjímaje, vyšli jako hanební napodobitelé.
Zakladatelé původně anonymního účtu Diet Prada se ke svému „poslání“ propracovali téměř náhodou. Při prohlížení různých fotek z přehlídek najednou vynikla nápadná podobnost některých kousků. Začali vyrábět koláže původních a okopírovaných modelů, a ty pak dávali na internet.
Jejich aktivity nasytily virtuální vzduch vzrušením z přicházející revoluce, která bude vedena proti zkostnatělosti, diskriminaci a sexismu. A začaly vznikat další projekty, které až agresivně hlídají přešlapy módních domů. A značky se oprávněně začaly bát, že by jednou mohly získat „červenou kartu“, která je vyřadí z trhu.
Diet Praha
Podle americké předlohy se i u nás zformovala skupina hlídačů módy, i když proti Diet Prada jsou jen velmi málo revolucionářští. Je dobře, že též v Česku existuje účet, který upozorňuje na do očí bijící případy kopírování módními návrháři představeného oblečení.
Kosmetický průmysl
Účet Estée Lauder je provozován skupinou anonymních přispěvatelů rozesetých po celém světě a zaměřuje se na „mizery“ v kosmetickém průmyslu. Na účtu se mnohdy odehrává opravdové drama, které připomíná reality show s detektivní zápletkou. Například, když vyšlo najevo, že pozitivní recenze psané spokojenými uživateli známé kosmetiky jsou ve skutečnosti kreativním výtvorem zaměstnanců firmy.
A jakou značku máte rádi vy?