„Jak prostá a skromná věc je štěstí: sklenice vína, pečený kaštan, titěrný ohníček, zvuk moře.“ (Nikos Kazantzakis, řecký spisovatel a básník)
Máte obyčejný život, obyčejnou práci, obyčejné auto, obyčejný mobil, jezdíte na obyčejnou dovolenou… a někdy je vám proto trapně.
Ale není důvod! Výrobci vás nutí k co největší spotřebě, pokud možno luxusních věcí a hipsterská bistra nabízejí vymazlené tousty s avokádem a domácí limonády ze sicilských pomerančů, ale je zrovna tohle pro vás důležité? Mnoho lidí, a to včetně těch mladých, chce a potřebuje zvolnit. Zmírnit se ve všech ohledech.
Všechen čas v práci? Tak to ne!
Doby, kdy bylo „in“ trávit v práci i volný čas a pořád něco pracovního vyřizovat a zařizovat i z domova, jsou dávno pryč. Mladí lidé si svůj život představují tak, že bude naplněný věcmi, které oni sami chtějí, což může znamenat pro každého něco úplně jiného. Po kariéře často netouží ani ti, kdo mají všechny předpoklady ji udělat. Nestydí se za to, chtějí se cítit šťastně tady a teď, ne někdy v budoucnu.
Proto se také snaží vyhnout hypotékám, které znamenají „upsání se“ na mnoho let i desetiletí. Raději budou žít skromněji, cestovat po Čechách, číst knížky z knihovny nebo si jen tak malovat. Přitom sebevědomí jim rozhodně nechybí a klidně svou situaci přiznají. Že je vás pro práci servírky škoda, když máte vystudovanou vysokou školu? No a co? Domů odcházíte s čistou hlavou.
Spotřeba a nadbytek ke štěstí nevedou
Nejen mladí lidé, ale už i ti „dospělejší“ se vědomě rozhodují pro skromnější život. Už zjistili, že přehnaná spotřeba a nadbytek ke spokojenosti nevedou.
Nadbytek máme všeho
Problémem lidí západního světa není nedostatek, ale nadbytek. Nadbytek jídla, oblečení, zážitků i informací. Máme přeplněné hlavy i domácnosti a podobně jako malé děti, nevíme, co si vybrat, ale také nás všechno už hrozně zatěžuje. Zdá se, že právě nadbytek vedl k trendu jednoduššího života. Lidé si často věci vyměňují či je bezplatně věnují.
Žijte, jak chcete vy, ne okolí
I trávení volného času se dá zjednodušit. Zlézání neschůdných hor v Indii či letecká akrobacie, tedy adrenalinové zážitky „za každou cenu“, začínají být nahrazovány něčím tuctovým, levným a obyčejným. Například válením se na pláži v Chorvatsku nebo sbíráním hub na chalupě.
Kouzlo obyčejnosti totiž tkví v tom, že si děláte to, co se líbí právě vám a dělá vám to radost. Nejde o to, jestli to okolí připadá ubohé. Pro generaci takzvaných Husákových dětí (tedy současnou generaci mezi 39 až 50 lety) je typické podřizovat se ve velké míře tlaku okolí.
A nezapomínejte – mít a chtít méně může někdy znamenat získat v jiných ohledech více.