Hněv: Naučte se ho konečně zvládat. Jaké techniky skutečně fungují?

Vztek, zlost, zloba či hněv. Hluboce zakořeněné emoce, které cítíme všichni, každý z nás je ale zvládá jinak. Zatímco někteří lidé je potlačují, jiní je ventilují fyzicky a „nekontrolovatelně vybuchují“. Ani jeden z těchto způsobů ale není ideální, hněv je totiž třeba usměrnit, nikoli potlačit nebo se mu zcela poddat. Jaké metody a techniky vám mohou pomoci naučit se s hněvem správně zacházet?

Jak vzniká hněv?

Hněv je velmi silná emoce, která vzniká, když se člověk dotkne své zranitelnosti, svých slabých míst. Tento přístup vede k „výbuchům“, které upozorňují na překročení osobních limitů a vedou k uvolnění nevědomých emocí.

Tyto emoce mají kořeny již ve velmi raném věku. Mnoho dětí v dětství potlačuje své emoce a není náhodou, že mnoho z nich pak v dospělosti trpí alexithymií, tj. neumí vyjádřit nebo pojmenovat své emoční stavy, protože je neumí rozpoznat, neboť je pod nátlakem svého okolí vždycky musely potlačovat. Proto je i pro mnoho dospělých obtížné ovládat své pocity, zejména hněv.

Jak se s tím vypořádat?

Nejen tím, že se naučíme zvládat hněv, ale také tím, že ho budeme zvládat „ekologicky“, nebudeme ho potlačovat ani ventilovat na lidech či věcech, ale provedeme cvičení, která ho usměrní a pomohou nám ho vyjádřit. Vyjádření negativních pocitů totiž nejen pomáhá se jich zbavit, ale také „uzdravit sebe sama“.

Potlačené pocity mohou způsobit psychosomatická onemocnění, hněv se soustřeďuje zejména na oblast krku. V průběhu let bylo vyvinuto hned několik cvičení na zvládání hněvu. Některé z nich si „vypůjčují“ metody z jógy. Většinu technik je vhodné provádět v soukromí.

Kali Mudra aneb jak se zbavit hněvu během minuty

Toto cvičení se provádí vsedě, lze ho provádět kdekoli a opakuje se pětkrát. Zhluboka se nadechněte, zvedněte oči ke „třetímu oku“ uprostřed čela, s upřeným pohledem otevřete ústa, vyplázněte jazyk a vykřikněte.

Rozhněvaný učitel ve škole.
zdroj: freepik.com

Zaměřte se na dělohu, odstraníte hněv z hloubi duše

Toto cvičení je určeno pro ženy a jeho předností je, že pomáhá odstranit veškerý hněv, i ten skrytý hluboko uvnitř. Východní filozofie věří, že ženy mají tendenci všechny pocity, zejména ale ty negativní, koncentrovat v děloze.

Při tomto cvičení stůjte s otevřenýma nebo i zavřenýma očima a soustřeďte se na spodní část těla. Snažte se „mentálně seskupit“ všechen vztek, který se do vás vkradl, a následně ho s výkřikem „vyhoďte“ ven.

Vezměte si papír, tužku a budík

Pokud nechcete nebo z nějakého důvodu nemůžete křičet, můžete zkusit metodu reflexivního psaní. Dostat své emoce na papír je rovněž velmi ulevující. Ale pozor, tato metoda funguje pouze tehdy, když píšete bez cenzury, včetně nadávek.

Nastavte si na pět minut budík a během této doby na papír sepište, co vás rozzlobilo. Jakmile budík zazvoní, začněte nahlas číst, co jste napsali. Pokud potřebujete více času, nastavte si budík ještě jednou. Přečtení nahlas umožní to, co jste napsali, lépe zpracovat. Poté papír spalte nebo roztrhejte a vyhoďte.

Jděte si zacvičit

Mnozí se věnují sportu právě proto, aby se odreagovali. Není proto divu, že fyzická aktivita nám může pomoci i se zvládnutím hněvu. V tomto případě je důležité soustředit se při sportu na váš dech.

Nádech veškerý hněv shromažďuje, výdech ho vyhání ven. Soustředěním se na dýchání také zjistíte, do které části těla se hněv nejvíce vkrádá.

Polštář či ručník jako poslední záchrana

Potřebujete si okamžitě vylít zlost? Stačí polštář nebo ručník. Do polštáře můžete udeřit pěstí, do ručníku se můžete zakousnout. V obou případech je důležité soustředit se na své pocity a „vyhodit“ je ven.

Zdroj: psicologobs.it, meditazionezen.it

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu