Komunikace a jednání s lidmi může být pro každého v určitém okamžiku obtížné. V takových momentech se vyplatí znalost určitých psychologických triků, které vám pomohou, aby komunikace probíhala hladším způsobem. Nezáleží při tom, zda se komunikace týká vztahů pracovních či osobních. Hlavním cílem je pomocí těchto jednoduchých principů zlepšit celkovou komunikaci a vztahy. Nelze je tedy zaměňovat za způsoby, jak zlomyslně manipulovat s ostatními, abyste dosáhli toho, co chcete.
Nejste spokojeni s odpovědí, kterou jste dostali? Podívejte se druhému do očí.
Někdy se nám nelíbí odpověď na otázku, kterou jsme druhému položili, nebo odpovědi dostatečně nerozumíme. Psychologové doporučují, abychom v takovém případě otázku neopakovali, ať již stejným nebo pozměněným způsobem, ale místo toho se dotyčnému zadívali do očí. Osoba se tak bude cítit mírně pod tlakem, což ji přiměje k dalšímu rozvedení myšlenek, aniž bychom my cokoli řekli.
Proč se vyplatí sednout si blízko agresora?
Pokud míříte na schůzku a víte, že budete v místnosti s osobou, která vás může vystavit negativní kritice, snažte se posadit co nejblíže k této osobě. Možná se budete cítit mírně nepříjemně, ale nebojte, nebudete jediní. Je známo, že těsná blízkost způsobuje, že se všichni lidé cítí nepříjemně, což ale na druhou stranu snižuje míru agrese, kterou lidé hodlají projevit.
Chcete být oblíbení? Zapamatujte si jména.
Pokud chcete být oblíbení u svých kolegů a kolegyň, zapamatujte si co nejdříve jejich jména. Je prokázáno, že člověk se automaticky cítí „výjimečně“, když ho oslovíte křestním jménem. Pokud si navíc například zapamatujete i jména jejich dětí, máte vyhráno.
Jak vyhrát ve hře „kámen, nůžky, papír“?
Používáte v práci či doma tuto hru k tomu, aby určila vítěze, který nemusí dělat nějakou nechtěnou či málo oblíbenou práci? Pokud ano, jistě už jste se několikrát zamysleli nad tím, jestli existuje nějaká taktika, jak v této hře vyhrát. Teoreticky existuje devět možných kombinací, jak hra může skončit, a šance na vítězství konkrétního hráče je jedna ku třem. Psychologové doporučují položit těsně před vyřčením „kámen, nůžky, papír“ svému soupeři náhodnou otázku. To obvykle zmateného soupeře částečně vyvede z míry a on údajně častěji než jindy zvolí „nůžky“.
Co se vyplatí udělat před podáním ruky?
Věděli jste, že studené ruce jsou spojeny s nedůvěrou? Když se chystáte někoho dotknout nebo mu podat ruku, ujistěte se, že máte ruce teplé. Pokud tomu tak není, pokuste si je zahřát, například třením. Teplé ruce totiž podporují přátelskou atmosféru.
Nemůžete se rozhodnout? Možná uvažujete nad příliš mnoha možnostmi.
Někteří lidé se domnívají, že je vždy lepší mít co nejvíce možností a informací. Mít jich příliš mnoho je ale ve skutečnosti ochromující. Existují důkazy, které ukazují, že mít najednou čtyři možnosti je maximální počet, který můžeme zvážit, a přesto se dobře rozhodnout. Abyste se mohli efektivně rozhodovat, měli byste si dát vždy jen tolik možností, abyste měli dostatek času na zvážení každé z nich.
Co dělat, když na vás někdo zvýší hlas?
Důrazně se snažte v takové situaci zůstat v klidu. Když se někdo hlasitě projevuje, je to obvykle ve vzteku a naše chování to někdy může neúmyslně vyprovokovat. Když i my zareagujeme tím, že zvýšíme hlas, přilijeme jen olej do ohně. Když druhý člověk ale zjistí, že my jsme klidní, jeho pocity hněvu obvykle rychle opadnou a dostaví se pocit viny. V důsledku toho obvykle taková osoba jako první požádá o odpuštění.
Zdroj: psychologytoday.com, wealthygorilla.com, businessinsider.com