7 varovných signálů, že přítel žárlí na vaše úspěchy

Žárlivost, která zůstává bez povšimnutí nebo je ignorována, může přerůst v toxické chování, které může vašeho přítele tak drasticky proměnit, že ho přestanete poznávat. Jde o to, že většina lidí skrývá tyto pocity hluboko uvnitř a je pro nás těžké odhalit, zda na nás žárlí nebo ne. Naštěstí existuje několik způsobů, jak zjistit, zda se váš kamarád „užírá“ žárlivostí.

Pochvaly skrývá za urážky

Pokud na vás váš přítel žárlí, udělá vše, co je v jeho silách, aby vás ve svém komplimentu „shodil“. Dávejte pozor na pasivně agresivní výrazy.

Například když získáte novou práci a váš přítel vás pochválí slovy: „To je úžasné, ale je neobvyklé, že najímají lidi s takovým nedostatkem zkušeností, ale gratuluji.“

Mají radost z vašich chyb

I když je to chyba, kterou jste udělali už dávno, váš žárlivý přítel vám jako první řekne: „Říkal jsem ti to.“ Mohou se cítit šťastní a spokojení, když narazíte na neúspěch. Kdokoli, kdo se raduje z neúspěchu druhého, není osobou, se kterou chcete trávit čas.

Hledají výmluvy, proč nebýt s vámi

Všímejte si, zda se váš přítel chová odtažitě. Pokud žárlí, mohl by ho váš úspěch odrazit. Mohl by začít říkat, že je stále „zaneprázdněný“, nebo si vymýšlet jiné výmluvy, aby se vám vyhnul. Také si můžete všimnout, že na vaše společné přátele si čas udělají.

Pomlouvají vás

Někdy si ani váš přítel neuvědomí, že na vás žárlí. S největší pravděpodobností to začne pocitem „nelibosti“, zvláště pokud dosáhnete něčeho, po čem toužil on. Možná tedy začnete slýchat od ostatních lidí, že váš „přítel“ o vás šíří drby. 

Pokud se rozhodnete svého přítele konfrontovat, pravděpodobně bude mít výmluvu, že z toho naděláte nebo jste arogantní.

Řeknou vám, že máte štěstí

Je pochopitelné říci: „Máš štěstí,“ v pozitivních kontextech (jako když vyhrajete hru). Ale pokud váš přítel říká, že máte štěstí jen proto, že jste byli najati na pracovní pozici, o které vědí, že si ji zasloužíte díky tvrdé práci, není to dobré znamení. Lze jej také použít na stav vašeho vztahu, zvláště pokud máte fungující vztah.

Není to z lásky – tato osoba na vás prostě žárlí. Dělají to s největší pravděpodobností proto, aby se cítili lépe.

Snižují vaše úspěchy

Žárlivý přítel se s největší pravděpodobností bude cítit špatně, takže sníží vaše úspěchy. Pokud máte dobré zprávy, začne hledat něco negativního, co by řekl, abyste měli pocit, že jste si to nezasloužili. Něco jako: „Ještě neoslavujte, do konce roku máme ještě několik dalších zkoušek.“

Existuje další způsob, jak může žárlivý přítel snížit důležitost vašeho úspěchu. Při komentování vašeho úspěchu zdůrazní, že jsou lepší než vy. Mohli by například říci: „Jednou jsem měl nejvyšší skóre za mnohem těžší předmět, než je tento.“

Chtějí být stále ve vaší přítomnosti

I když existují žárliví lidé, kteří se vám budou snažit vyhýbat, jsou tu další, kteří se budou snažit být s vámi každou sekundu. Ve skutečnosti se v některých výzkumech dospělo k závěru, že tato žárlivost může lidi spojit, ale ne dobrým způsobem. Není to stejný pocit jako se skutečným přítelem.

Zdroje: womenosophy.com

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu