Výchova dětí je složitý a obtížný úkol – a výchova několika potomků najednou dělá tento proces ještě složitějším. Nejen, že je nutné vybudovat důvěryhodný vztah s každým z vašich dětí, ale je také zásadní, abyste jim pomohli mít dobré vzájemné vztahy. Bohužel někdy se z nezištných věcí mohou stát překážky, jako fráze, které se předávají z generace na generaci a které nedělají nic jiného, než způsobují zmatek a konflikty.
Vezmi si příklad ze sourozence
Mohlo by se zdát, že srovnání s jinými dětmi může sloužit jako dokonalá motivace. Dítě však uslyší jen to, že jejich sourozence milujete více a že je horší. Vytváří pocity hořkosti a závisti, které mohou v dlouhodobém horizontu vést k problémům se sebeúctou a v současnosti k tvrdé konkurenci, když jedno dítě začne používat nepoctivé triky.
Postarej se o svého mladšího sourozence
Doporučuje se požádat starší děti, aby se staraly o mladší sourozence, pouze pokud existuje významný rozdíl ve věku. Ale raději mějte na paměti, že tato aktivita by se neměla stát povinností staršího dítěte, protože by neměla úplně nahradit rodiče. V ideálním případě by se mělo jednat o sebevyjádření lásky nebo práce, za které bude zaplaceno penězi nebo dary.
Musíte je milovat
Další dítě v rodině může být pro děti stresující. Začnou se objevovat kontroverzní pocity a žárlivost. Úsilí, aby vaše starší děti začaly milovat „nováčka“, protože jsou příbuzní, může odmítnutí jen zhoršit. Mnohem lepší možností je občasné plánování se starším sourozencem. Stojí za to jim vysvětlit, že mají právo takové emoce zažít, a vždy chválit láskyplné emoce, které dávají najevo svému mladšímu sourozenci.
Jsi starší, odpusť mladšímu
Časté „odpuštění“ mladšímu sourozenci, stejně jako nucení staršího sourozence, aby vždy vydržel a vzdal se kvůli mladšímu, může vést nejen k absenci vztahu mezi dětmi, ale také k osobním problémům staršího dítěte. Díky zátěži odpovědnosti a neustálému tlaku by z nich tedy mohl vyrůst méně optimistický a úzkostlivý perfekcionista, který vždy hledá souhlas a těžko si buduje přátelské vazby.
Kdo bude první?
Dalším zlozvykem, který mnozí rodiče mají, je otevřená provokace a konkurence mezi dětmi. Pokud jde o vzájemné srovnání dětí, jedno z dětí se bude cítit znevýhodněno; ale pokud jde o otevřenou konkurenceschopnost, každý ve scénáři prohraje a pocítí úzkost. Důvodem je, že konkurence není hra pro děti a emoce, které získají ze ztráty nebo výhry, jsou opravdu silné. Proto by bylo vhodnější je proměnit v tým. Můžete to udělat tak, že budete třetím hráčem, který převezme roli toho, kdo prohraje.
Vypořádej se s tím
Zákaz emocí nejen udržuje obavy a nechává problém nevyřešený, ale také obecně zhoršuje situaci. I dospělí musí čas od času pracovat na svých vnitřních konfliktech. Místo toho, abyste svým dětem zakázali, aby se cítili naštvaní, je lepší jim naslouchat, říkat, že jejich pocity jsou normální, a pomoci jim přijít na to. Aby se snížil počet konfliktů, kterým čelí, zkuste nastínit týmovou práci a vzájemnou pomoc mezi dětmi a pochválit je za to.
Miluji vás všechny stejně
Každý člověk má individualitu, a proto je důležité, aby lidé kolem nás rozpoznali naše silné a jedinečné stránky. Fráze: „Miluji vás stejně,“ naznačuje, že žádné z dětí nemá v sobě nic zvláštního. Místo toho je lepší posílit jejich rozdíly a chválit každé dítě za jeho talent. V takovém případě bude mít každý z nich pocit, že je cenný a drahocenný.
Autorský text