O kreativitě se hodně mluví, ale zas tak moc se o ní neví. Co všechno pojem „tvořivost“ může obsahovat a proč byste ji v sobě měli probudit k životu právě vy? O tom si popovídáme dále.
Nejdůležitější jsou každodenní maličkosti
Představte si dvě stejně staré ženy, se stejným povoláním a bydlící v totožném bytě. Jedna dělá roky stále dokola to samé, do práce chodí, protože musí, a pokud se jí něco nepodaří, propadá panice. Druhá žena má energii a chuť do života. Baví ji totiž hledat nová řešení v práci či ve vztazích, prohry jsou pro ni výzva, nikoli dno. Rozdíl je jasný, že? A není to tím, co ženy dostaly do vínku, ale jak s tím nakládají.
Tohle je skutečná životní kreativita – nápaditost v každodennosti, přístup k řešení problémů, ke vztahům i k sobě samé, chuť objevovat stále něco nového, více si užívat a méně se trápit. Jestli potřebujete znovu nabudit svou životní tvořivost, zkuste následující kroky.
1) představte si, že jste opět v první třídě
Spolu s dětstvím opouštíme i svou kreativitu, zapomínáme na své sny a přání. Učíme se sebeovládání, snažíme se vyhovět všem požadavkům světa okolo nás a řídíme se pouze rozumem. Proto začněte zase snít, dělat věci naplno a s nadšením. A také si zkuste prohlédnout svět dětskýma očima. Děti vnímají věci kolem sebe mnohem intenzivněji, takže každý nový den mají bohatý na smyslové prožitky.
2) využívejte pravou hemisféru
Dejte šanci pravé hemisféře, která je zaměřena na emoce, prožitky, touhy a vnímání krásy a uvidíte, že svět začnete vnímat úplně jinak
3) rozlišujte nápaditost a tvořivost
Nápaditost je směs schopností a dovedností, které umožňují tvůrčí činnost založenou na nových myšlenkách. Kreativita je proces vedoucí od nápadu k jeho realizaci. Proto vytrvejte! Abyste se cítili dobře, dotahujte své, jakkoli bláznivé, nápady až do konce.
4) svým nápadům dejte konkrétní podobu a řád
5) zbavte se strachu
Strach je největší zabiják kreativity, zkuste se jej proto zbavit. Pokud už jste se rozhodli pro kreativní přístup k životu, odhodili jste také přehnanou kritičnost vůči svým nápadům a názorům. Tak se nebojte si za nimi stát.
6) stále se učte
Učíme se všemi smysly, učí nás i každodenní prožitky, ale kreativnější vždy bude ten, kdo se posouvá i z hlediska vlastních vědomostí.
S určitou kreativitou se zkrátka rodíme všichni. Jako děti ji plně využíváme, kreslíme si a modelujeme, experimentujeme s jídlem i oblečením. Bohužel, během dospívání tuto tvořivost začneme považovat za zbytečnou. Nastávají starosti, máme povinnosti, hravost považujeme za dětinskost. Přitom se připravujeme o velmi důležitou součást vlastního „já“, bez tvořivosti, která nám do života vnáší to zajímavé a zábavné, je náš život plochý a stereotypní.
Vyzkoušejte námi popsané „kroky ke kreativitě“ a uvidíte, o co lehčí a hezčí se vám váš život začne zdát.