5 věcí, na které byste si měli dávat pozor při zveřejňování na sociálních médiích

Mnoho lidí sdílí spoustu příspěvků a komentářů na sociálních médiích, aniž by si skutečně uvědomovali důsledky, které by mohli mít pro ně, jejich rodinu a jejich přátele a dokonce i třetí strany zapojené nedobrovolně. Příliš mnoho informací o osobním životě lidí je vystavuje různým rizikům, která sahají od krádeže identity až po pomluvu. Z tohoto důvodu je důležité před nahráváním věcí na internet dvakrát si to rozmyslet a ujistit se, že děláme vše, co je v našich silách, abychom se vyhnuli zveřejňování čehokoli, co by se později mohlo stát větším problémem, než by mělo být.

Obrázky a osobní údaje vašich dětí

Dnešní rodiče přidávají stovky fotografií měsíčně na sociální média, kde můžete vidět děti dříve, než dosáhnou stáří 5 let. To je přesně ta situace, která může později způsobit problém s ochranou osobních údajů. Lidé soutěží o počty lajků, a přitom ignorují nebezpečí vystavení svých dětí online veřejné konverzaci.

Rizikovou věcí se však stalo nejen zveřejňování fotek. Poskytování osobních údajů týkajících se rodičovství a zdraví dětí také není dobré. I když mnoho nových rodičů využívat sociální média, aby vyhledali radu od ostatních zkušenějších rodičů, mohlo by to potenciálně vést k tomu, že by se dítě vystavilo nebezpečí. Později se dítě může stát obětí obtěžování a kyberšikany.

Vaše datum narození

Zveřejnění data narození, aby vaše kontakty na sociálních sítích dostávaly oznámení a gratulovaly vám, je běžná věc, kterou v dnešní době dělá mnoho lidí. Přestože se to zpočátku zdá nesmyslné, odhalení těchto informací je mnohem riskantnější, než si většina lidí uvědomuje. Důvodem je, že bezpečnostní otázky pro obnovení hesla často obsahují tyto informace, protože je to jedna z nejjednodušších věcí, které si pamatujete.

Falešné zprávy

Je těžké popřít, že sdílení informací na sociálních médiích může přispět k vytvoření atmosféry svobody projevu. Je však důležité pochopit, že tato nová svoboda má svou druhou stránku. Sociální média mohou také přispět k vytváření a šíření falešných zpráv. Ty jsou obvykle vytvářeny s ohledem na různé záměry.

Vytváření a sdílení falešných zpráv může mít několik nežádoucích důsledků. Mezi ně patří nárůst nepřátelství vůči určitým skupinám, útok na integritu člověka a ztráta pověsti společnosti nebo médií, které přispěly k jejímu šíření. Ze všech těchto důvodů je vždy dobré prozkoumat, co si přečtete online, abyste se ujistili, že dotyčný článek nebo informace pocházejí ze spolehlivého zdroje nebo přinejmenším že jsou schváleny profesionálním odborníkem na toto téma.

Soukromé konverzace

Existuje mnoho lidí, kteří nemají problém se sdílením screenshotů soukromých konverzací na sociální sítě. To mimochodem platí pro jakoukoli jinou službu zasílání zpráv. I ve výjimečných případech, kdy máme souhlas druhé osoby, může být takové jednání v několika zemích považováno za zločin, pokud skončíte porušením práva na soukromou komunikaci, odhalením tajemství anebo poškozením pověsti osoby zapojené do konverzace.

Přestože tento problém má mnoho nuancí, jednotlivci nebo média, která sdílejí soukromou konverzaci, mohou být odsouzeni lidmi, jejichž životy mohou být ovlivněny bezohledným snímkem obrazovky. Proto, abychom se vyhnuli jakýmkoli právním problémům, je nejlepší zacházet s osobními záležitostmi tak, jak má: osobně. Zdržte se sdílení osobních konverzací s přáteli nebo třetími stranami.

Urážky vůči jiným lidem

Víte, že v závislosti na místě, kde jste, byste se měli chovat tak či onak. Pokud jste například v kanceláři, nebudete se chovat stejně, jako byste byli doma nebo v restauraci. To je stejně důležité, pokud jde o zveřejňování věcí online. Existuje určitý kodex chování, který byste měli na sociálních médiích dodržovat. V tomto případě byste se měli vyvarovat toho, že  někoho budete urážet, zesměšňovat nebo si dělat legraci z chyby, které se dopustil.

Samozřejmě také platí, že způsob, jakým se chováme offline, se velmi liší od toho, jak jednáme nebo co ukazujeme online. Ale každá špatná akce, neuctivý incident nebo okamžik ponížení může mít vážné důsledky pro všechny zúčastněné strany. Proto než někoho urazíte na sociálních sítích, zastavte se a na minutu přemýšlejte. Zeptejte se sami sebe, zda chcete, aby to samé udělali oni vám, a přemýšlejte o tom, jak byste reagovali, kdyby si někdo dělal legraci z vašich obrázků nebo komentářů online. Empatie je klíčem k porozumění lidem, a to i online.

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu