Příprava na první rande je vždy doprovázena směsicí mnoha různých emocí. Radost a očekávání se mísí s nervozitou a strachem. Žijeme v době, kdy nefunguje nic „normálně“ a randění není žádnou výjimkou. Seznamky hlásí rekordní počty uživatelů a on-line rande se pomalu začíná stávat světovým standardem. O tom, jak se připravit na on-line pohovor do práce bylo napsáno již mnoho článků, ale co takové rande? Má to vůbec smysl?
Zkontrolujte kameru
Jedním z nejlepších způsobů, jak zmírnit nervy prvního rande, je nastavení kamery den nebo několik hodin předem. To znamená souhlas s platformou, přes kterou bude rande probíhat, na videohovory. Je důležité se ujistit, že oba máte aktivní účty na vybrané platformě. Je také dobré se rozhodnout, kdo bude videohovor iniciovat, abyste se nepokusili zavolat si současně, nebo abyste nečekali, až vám zavolá ten druhý.
Přemýšlejte o tom, ve které místnosti chcete mít videohovor, a co je vidět v pozadí.
Pokud můžete, zkuste videohovor s kamarádem a zkontrolujte, zda vaše kamera a mikrofon fungují dobře. To je také dobrá šance experimentovat s polohováním a osvětlením telefonu, tabletu nebo notebooku. Mějte přístroj v úrovni očí.
Oblékněte se, jako byste šli na skutečné rande
Jen proto, že se neuvidíte reálně, není důvod, proč se nemůžete obléknout, jako byste se viděli. Nejde nutně o to, zapůsobit na své rande, ale o posílení sebevědomí. To, jak vnímáte sami sebe, je stejně důležité, ne-li důležitější, než to, jak vás vnímá vaše rande – a snaha o váš vzhled vám může pomoci cítit se pozitivněji a více jako vy.
Příprava na rande může být také trochu jako událost sama o sobě a zábavná. Během této chvíle pocítíte známé motýly v břiše.
Očekávejte, že to bude trochu trapné, a buďte připraveni se tomu smát
Jedním z nejlepších způsobů, jak přistupovat k virtuálnímu rande, je přijmout hned od začátku, že by mohla existovat nějaká nepříjemnost – stejně, jako osobní rande mohou doprovázet i nepříjemné nebo neohrabané okamžiky, zvláště když se stále navzájem poznáváte.
Virtuální interakce se liší od interakcí mezi lidmi, protože je obtížnější číst jeden druhému řeč těla a mimiku a střídání během konverzace se může být méně přirozené. Možná zjistíte, že něco řeknete současně, nebo jeden z vás může mít nestabilní připojení wifi, což znamená, že se musíte více soustředit na to, co ten druhý říká, kvůli trhanému zvuku nebo videu.
To vše je však nedílnou součástí zážitku z virtuálního seznamování, takže se snažte nenechat se odradit. Realita je taková, že všichni můžeme mít videohovory s prací, rodinou, přáteli nebo partnery občas nepříjemné, takže být připraveni se smát a jít dál může být často nejlepší lék.
Snažte se po celou dobu nemluvit o koronaviru
Za poslední zhruba rok se koronavirus přirozeně stal horkým tématem rozhovorů. Jelikož většina z nás tráví více času doma, než kdy předtím, a cítí obavy z budoucnosti, je někdy nemožné zabránit tomu, aby naše každodenní interakce nesouvisely s onemocněním Covid-19.
I když je naprosto rozumné hovořit o takové události, která mění svět, snažte se, aby nedovolila dominovat celé konverzaci. Nejen, že to pro vás oba může být emocionálně a psychicky vyčerpávající, ale také vám to může vzít čas, který byste mohli strávit vzájemným poznáváním. Je nevyhnutelné, že se koronavirus v určitém okamžiku objeví, ale pokuste se najít způsob, jak vést konverzaci jinam.
Připravte si otázky na chvíle „trapného ticha“
Pokud se obáváte, že budete na prvním virtuálním rande nervózní a nevíte, co říkat, může být užitečné předem si napsat několik otázek na „prolomení ledů“. Nejsou od toho, aby vedly celé rande, ale mohou vám pomoci cítit se jistější.
Dejte si pozor, aby vaše otázky nebyly pokládané jako u výslechu. Mějte svůj seznam někde, kde ho snadno uvidíte, takže pokud se dostanete do nepříjemné ticha a hledáte místo, kam konverzaci nasměrovat, budete mít po ruce několik užitečných rad.
Možná zjistíte, že je nakonec nepotřebujete a že konverzace plyne velmi přirozeně od začátku.
Autorský text