Zvýšení platu, půjčky, drahé nákupy… to vše v utajení. „Finanční nevěra“ v praxi.

Finanční nevěra se netýká jen žen. Ženy obvykle zkreslují a mlží výdaje za oblečení obuv či kabelky, muži mívají utajené drahé koníčky a výdaje, když někam vyrazí s kamarády.

Dříve bylo obvyklé, že manželé či dlouhodobí partneři měli společný účet a kasu obvykle držela žena. A ve finále to tak asi vyhovovalo i mužům. Platilo základní pravidlo, že výdaje spojené s rodinou a domácností měly vždy přednost.

Co přesně finanční nevěra je?

Většinou jde o skryté půjčky, dluhy, nepřiznané účty, drahé zábavy, krácení rozpočtu a utajované nákupy partnerů, kteří spolu žijí v jedné domácnosti.

Může jít o drobnosti, ale pokud jde o vyšší výdaje, snadno se naruší vzájemná důvěra mezi partnery. Společným jmenovatelem je, že jeden z partnerů ubere z rodinné kasy a problém následně zatají. Výzkum ukázal, že finanční nevěry se dopustili tři lidé z deseti, tedy že zalhali před partnerem kvůli penězům. A někdy taková situace vedla nejen k hádkám a ztrátě důvěry, ale dokonce až k rozchodu.

Dále se zjistilo, že každý desátý člověk má uloženou částku minimálně ve výši tří měsíčních platů a že finanční nevěry se dopouští nejčastěji lidé pod 30 let a nad 50 let.

Modely rodinného účetnictví

Podle finančních expertů existují 3 typy rodinného hospodaření.

  • 1/3 domácností má jeden společný účet, kam chodí obě výplaty, výplata a mateřská a podobně. Z účtu se platí vše, včetně koníčků a osobních nákupů, takže partneři mají přehled.
  • Další model spočívá v tom, že každý partner má svůj vlastní účet, ke kterému někdy má druhý přístup, někdy ne. Každý potom platí něco – někdo jídlo, někdo hypotéku, někdo drogerii a tak dále. Vyhovující je také varianta, kdy oba partneři dávají určitou částku na společný účet a společné výdaje, a přitom si každý nechává peníze pro svou vlastní potřebu na osobním účtu. Zajímavé je, že ani tak si muži nedokážou odpustit poznámky na výdaje ženy.

Nedá se říct, že je některý z modelů lepší nebo horší, záleží pouze na dohodě partnerů, co jim nejlépe vyhovuje.

Umění hospodařit s penězi

Může se ale stát, že jeden z partnerů není schopen své výdaje plánovat, omezovat a snadno se dostane do dluhů až i exekucí. I s tím se ale dá pracovat, pokud se budete držet našich rad.

  • Svěřte se se svým účtem partnerovi, buďte otevření, přiznejte chybu.
  • Mluvte spolu o větších útratách, které se týkají jednoho z vás.
  • Stanovte si sumu, která bude patřit jen vám a s ní si budete moct dělat co chcete.
  • Dostanete-li se do finanční tísně, mluvte o tom.
  • Nečekejte na exekutora, snažte se vše řešit dřív.

Pokud máte s hospodařením problémy, nebojte se obrátit na finančního poradce.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu