Změňte své špatné návyky

Vědci tvrdí, že trvá přesně 21 dní, než se nám podaří změnit špatné návyky a nastolit návyky nové. Jednou z potíží, která se projeví nejen na pohodě doma, ale i na vašem případném postupu či hodnocení v zaměstnání, může být třeba fakt, že si neustále na něco stěžujete.

Jak se tohoto zlozvyku zbavit?

Existuje technika takzvaného „purpurového náramku“, která si po celém světě získala miliony příznivců. Je to jednoduché: na ruku si navléknete purpurový silikonový náramek a pokaždé, když si na něco postěžujete, přendáte jej na druhou ruku. Proces přendavání náramku trvá tak dlouho, než se vám podaří prožít 21 dní za sebou bez jediné stížnosti.

Tím jste si vytvořili nový návyk, návyk, který vám může podstatně změnit život. Ono to zkrátka opravdu funguje. Když si stěžujete, investujete totiž energii do toho, co vás trápí či obtěžuje, a pak už nemáte kapacitu na to, abyste vymysleli, jak danou situaci vyřešit či zlepšit. Jestliže ale pouze konstatujete, energie na změnu či zlepšení vám zůstává.

Jak to udělat?

  • Pokud se vám něco nelíbí, pokuste se to změnit, ale nestěžujte si.
  • Když si stěžují ostatní, nepřidávejte se k nim, i když byste určitě k tématu měli co říct.
  • Nečtěte (a v televizi nesledujte) špatné zprávy nebo zprávy, které ve vás vyvolávají nutnost postěžovat si.
  • Uvědomte si, že stěžování si je pro mozek něco jako droga. Není snadné se jí zbavit, proto na sebe nebuďte příliš přísní, pouze důslední.
  • Sledujte kalendář – pomůže vám vědět, že už jste třeba 14 dní „čistí“. A nezapomeňte se za to odměnit!
  • Vydržte! Údajně trvá 4 až 6 měsíců, než se vám podaří nestěžovat si plných 21 dní v kuse.

Ve finále si možná uvědomíte, že když si stěžujete, děláte to například proto, abyste získali pozornost okolí. Ale tu lze přeci získat mnoha jinými způsoby. Pokud budete pozitivní a veselí, získáte pozornost okolí mnohem snáze!

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu