Život je řada vzletů a pádů. Někdy jste nahoře, jindy zas dole. Jak ve zdraví přežít těžké časy?

V životě jsme na tom všichni někdy líp a jindy zase hůř. Ale v těžkých dobách potřebujeme větší podporu a pomoc s dalším nasměrováním. Jak reagujete na porážku určuje, jaký typ osobnosti jste. A když zvládnete procházet těžkými obdobími, žijete nejen šťastnější život, ale také rostete jako člověk. Zde je návod, jak skvěle zvládnout těžké časy!

Zůstaňte pozitivní

Život není takový, jaký bychom si ho přáli mít. Způsob, jakým se s tím vypořádáme, tvoří rozdíl mezi lidmi. Zůstat pozitivní je jen malou částí toho, co běžně používáte při překonávání obtížných dob, ale je to velmi důležitá část. Když zůstanete pozitivní, dostáváte se do nejlepší možné pozice, abyste špatné časy nejen přežili, ale stali se díky nim lepšími lidmi. Buď zůstanete pozitivní a budete vědět, že na konci tunelu je opravdu světlo, nebo se postavíte do role oběti okolností.

Buďte kreativní

Někdy nemůžete udělat nic pro to, aby se vaše situace změnila. Pak je potřeba se s ní vyrovnat. Existují však i jiné situace, kdy můžete aktivně pracovat na jejich zlepšení. Skvělým příkladem je příběh Wrigleyovy žvýkačky. William Wrigley byl v 90. letech 20. století obchodníkem s mýdlem a svým klientům vždy nabízel žvýkací gumu zdarma. Když jeho kariéra obchodníka krachovala, uvědomil si zásadní věc, která změnila jeho život. Lidé milovali žvýkačku víc, než prodávané výrobky!

Poučte se z obtížných dob

Čelit potížím je nevyhnutelné, ale to, zda se z nich poučíte, to už je na vás samotných. Když se ocitnete uprostřed ošklivé situace, zkuste ji důkladně rozebrat, abyste viděli, co se pokazilo a co jste mohli udělat jinak. Pokaždé se tak naučíte něco, co vám propříště pomůže. A pokud se ocitnete v podobné situaci, budete vědět, co dělat, abyste minimalizovali její obtížnost.

Buďte vděční

Vděčnost znamená projevovat uznání za vše dobré ve vašem životě, namísto soustředění se na to špatné. Zaměřte se na to, za co jste vděční. Napište cokoli ve svém životě, o čem si myslíte, že stojí za vděk – že někoho máte, že něco umíte, že jste něco zažili a podobně. Obtížná doba, kterou procházíte, se bude zdát méně významná, když ji srovnáte se vším dobrým, co se ve vašem životě děje.

Zaměřte se na to, co můžete ovládat

Zaměřte se na to, co lze změnit. Některé situace jsou mimo vaši kontrolu a bez ohledu na to, co děláte, nic se nezmění. Sami sebe frustrujete, když soustředíte svůj čas a energii na věci, které nelze ovládat. Místo toho byste se měli zaměřit na věci, které máte pod kontrolou, protože to je jediný způsob, jak můžete provést změnu, která vám pomůže. Udělejte si seznam všeho, co můžete ovládat, a přesměrujte veškeré své úsilí na tyto věci!

Buďte k sobě laskaví

Nejprve se musíte postarat o sebe, abyste měli dostatek sil přežít těžké časy. Projděte se parkem, zacvičte si, přečtěte si úžasnou knihu. Nezáleží na tom, co děláte, prostě udělejte něco, co přiměje vaši mysl a tělo k tomu, aby se zapojily na vyšší úrovni. Neustálé nervování se má špatný dopad na vaše psychické, ale i fyzické zdraví!

Také si pokaždé uvědomte, jak dlouhou už jste prošli cestu. Oceňte se za vše, co se vám v životě povedlo. A nezapomínejte! Všechno jednou skončí. I to špatné!

Autor: Karel Mareš
ZAVŘÍT