Život bez plánu – jak s ním začít?

Nelíbí se vám, jak máte život neustále naplánovaný, plány v práci, rodině, volném čase, do budoucna. Plány jsou dobrá věc, ale někdy prostě chcete jen tak žít, svobodně, bez nutnosti něco dělat a plánovat vše do puntíku. Už dnes víte, že do konce roku nemáte ani jeden volný víkend, na ten rok příští se vám už diář nenápadně plní. Ale upřímně, udělat si život pohodlný, volný a takový, že nemusíte na nic myslet, nikam jezdit a chodit. Klid a pohoda, to jsou věci, které chcete a máte rádi? Žijeme v uspěchané a příliš organizované době. Zkuste trochu spontánnosti!

Odškrtněte si to splněné

Také máte všude seznamy a diáře nabité věcmi? Líbí se vám ta chvíle, kdy danou věc uděláte, splníte nebo dodržíte a můžete si ji v diáři škrtnout? Je to příjemné, v duchu si řeknete, že o další věc, situaci nebo závazek méně. Někdo jde ještě dál a značí si vše přehledně, barevně a následně potom může být vše odškrtáno a jednoduše splněno. Plnění cílů je pro některé životní poslání. Když těch úkolů a věcí začne být přespříliš, začnete si říkat, že bude fajn, až vše dokončíte a budete mít volno. Jenže ono dlouho nemusí přijít. Protože stále se nachází nové a nové situace, věci, úkoly. Jak žít bez plánu?

Naučte se neplánovat

Ano, jsou věci, bez kterých se neobejdete a ty prostě chtějí řád. Chodíte do práce, musíte vstávat, vyzvednout děti, dodělat plán v práci. Jenže jsou věci, které vůbec dělat nemusíte. Když vám šéf přidá na krk další projekt, slušně mu sdělte, že toho máte rozpracováno mnoho, že další už nyní nezvládnete. Doporučuje se plánovat maximálně šedesát procent svého času. Kadeřnici, manikúru nebo návštěvu lékaře plánujte, ale jít jen tak cvičit, ležet na pohovce nebo spontánně jít s kamarádkou na kafe, to jsou věci, které vám přinesou do života nový impuls.

Dejte si den volna

Pokud to v práci jde, vezměte si volno. Jen tak. Ne z určitého důvodu, ale jen kvůli tomu, že se vyspíte třeba do devíti, dáte si vydatnou snídani, zajdete na nákupy, uvaříte si něco dobrého nebo si přečtete oblíbenou knížku či se podíváte na několik dílu seriálů. Můžete taky zůstat celý den v pyžamu a posteli. Odpočinete si nejen fyzicky, ale hlavně mentálně.

Čtěte také: Být sám sebou – o co vlastně jde a jak na to?

Od – do

Naučte se v životě mít svůj volný čas. V práci vás platí za určitý počet hodin, proč tam být navíc? Ano, někdy to situace vyžaduje, ale řešit každý den v osm nebo devět večer hovory, maily a sms z práce? Nepočká to opravdu do rána?

Nastavte si priority

Tedy důležité je vědět, co chcete, proč to chcete, ale také si říci, že ne vždycky všechno vyjde podle plánů a důležitá stránka života je improvizace. Prostor pro ni vám často dává nečekané možnosti, můžete vaši hlavu kreativně využít, někdo umí pracovat pod tlakem a jiný zase má nápady, když vidí před sebou překážku. Pracovní týden si naplánujte tak, jak je to nejméně nutné, víkendy si sestavte pouze rámcově, dejte spoustu času a prostoru kreativitě a žití bez plánu.

Autorský text | foto: freepik

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu