Zákony života a vývoje

Přidat na Seznam.cz

Život je určován zákony přírody, podle kterých se vyvíjejí zvířata, lidé, a vlastně celý vesmír. Které zákony určují život?


Zákon spirály

Život se projevuje v podobě evoluční spirály. Tento zákon se týká celého našeho života, tvoří jakousi jeho osnovu. Celý lidský život, naše myšlenky a pocity jsou spirálovité. Znamená to, že nic se neopakuje, ale vyvíjí se směrem vzhůru, k vyššímu stupni, a to po spirálovité dráze. Zajímavé je, že jde o zákon platný skutečně pro vše, co existuje. Lidská DNA je spirála, Mléčná dráha se pohybuje po spirále, Slunce spirálovitě putuje v rámci galaxie.

Zákon analogie

Každý následující děj ve spirále je podobný tomu předchozímu, ale nikdy s ním není totožný. Další vývojový krok přejímá z toho předchozího jen to nejlepší, nic se neopakuje přesně stejným způsobem.

Abyste lépe porozuměli zákonu analogie, uvedeme si příklad. Představte si nějakého člověka, který začal podnikat v pohostinství jako majitel malé restaurace. Jelikož byl úspěšný, musel po čase restauraci kapacitně rozšířit, navíc se rozhodl zbudovat k restauraci ještě penzion. Po čase dobrého fungování tento člověk zjistil, že by se rád věnoval nejen uspokojování základních lidských potřeb, tedy potřeby jídla, pití či spánku, a proto si pořídil rekreační objekt zaměřený na zdravý životní styl a osobní rozvoj. Pro lidi pořádal různé přednášky a semináře, v nabídce jídel měl zdravou stravu, provozoval skupinový nordic walking, taj-chi a podobně. Tento člověk dosáhl kvalitativně vyšší a jemnější vývojové úrovně, stále v oblasti péče o lidi.

Můžeme říct, že díky zákonu analogie vzniká naše zkušenost, a když se z ní poučíme, vždy se posuneme po vývojové spirále výš.

Zákon analogie nám také pomáhá pochopit nové věci, založené na bázi těch starých.

Zákon rytmu a cyklu

Tento zákon mluví o tom, že vše zaniká, aby mohlo něco nového začít vznikat. Každý jev ve vesmíru má svůj začátek i konec. Vše postupně vzniká, vyvíjí se, roste, potom ale upadá, končí a přichází něco nového. Jednotlivé cykly mají různou délku. Život hmyzu je kratší než život člověka, mnoho po sobě jdoucích lidských životů trvá, než se změní prostředí, ve kterém člověk žije, několik takových etap je potřeba k dosažení vyšších technologických schopností lidstva a tak podobně. Opakování vzniku a zániku se děje v rytmech, příkladem je střídání ročních období. V životě naopak probíhá takzvaná „pulzace“, střídání vzestupu a sestupu.

A co z toho plyne?

Člověk vždy musí dávat pozor, aby vlna sestupu nebyla větší, než období vzestupu. Kdo pochopí toto rytmické střídání dobrých a horších období v životě, bude těžké chvíle lépe snášet, ví totiž, že netrvají věčně a že zase přijde dobré období.

 

Autor: Bára K.

#kvíz Vyhodnocení |

👌 Skvěle! Všechny odpovědi máte správně.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.