Internetový i skutečný svět byl po oznámení odchodu Christophera Tolkiena okamžitě na nohou. Syn vynikajícího spisovatele J. R. R. Tolkiena odešel z našeho světa ve středu 15. ledna. Dožil se sice úctyhodných 95 let, ovšem i tak jeho ztráta vyvolá v duši každého literárního nadšence obrovský smutek. Tolkienova smrt byla oznámena prostřednictvím Twitter účtu společnosti fanoušků a blízkých spolupracovníků tohoto oxfordského vzdělance.
Za mrtvého byl prohlášen 15. ledna 2020
Christopher Tolkien byl ve světě známý především pro svůj nenapodobitelný tah na branku, díky čemuž mohl dokončit započatou práci svého otce. Stejně jako on se pak věnoval studiu jazykovědy na univerzitě v Oxfordu. Tolkien zahynul ve Francii ve společnosti své druhé ženy Baillie Tolkien, sestry Prisscila a třech svých dětí, Simona, Rachela a Adama. Narodil se 21. listopadu 1924 a jak je známo, později přijal i francouzské občanství. Francie se Tolkienovi totiž velice zalíbila, a proto se usadil v její jihovýchodní části.
Pán prstenů má nenahraditelnou hodnotu
Není potřeba připomínat, že Pán prstenů položil laťku kvalitní literatury hodně vysoko. Globálně se tento příběh stal velice populární, takže byste dnes našli pouze málo lidí, kteří Pána prstenů nikdy nečetli nebo neviděli zfilmovanou verzi. Christopher Tolkien byl samozřejmě posedlý touhou po úspěchu příběhů napsaných jeho otcem. První úspěchy se dostavily z prodeje autorských práv v roce 1969. Tehdy právo na vysílání Pána prstenů a Hobita získala hollywoodská studia United Artist. A to za cenu 100 000 liber šterlinků, což byly v té době obrovské peníze.
Pána prstenů přebírá Amazon
Není to tak dávno, co společnost Amazon představila ambiciózní plán na uvolnění prequel pro Společenstvo prstenu. Realita samozřejmě byla naprosto odlišná od projektů odvážných manažerů, ovšem i tak se Prime seriál stal jedním z nejdražších v historii. Náklady na jeho produkci se vyšplhaly až na astronomickou sumu 1 miliardy dolarů. Amazon získal autorská práva od Tolkiena za neuvěřitelných 250 milionů dolarů. Inu kvalitní materiál něco stojí.
Tolkien na trůnu střídá Tolkiena
Po smrti ikonického autora v roce 1973 usedá na trůn s autorskými a disponibilními právy Christopher Tolkien. Nedlouho poté získal funkci literárního správce veškerého majetku rodiny Tolkienů, což byla pro Christophera rozhodně obrovská čest. Náplní jeho práce tak byla především editace nepublikovaných otcových děl, včetně famózní sbírky Historie dějin Země. Mimo to je samozřejmě Christopher majitelem všeho otcova majetku. Společně se svou ženou Baillie také vlastní autorská práva na literární texty, ačkoliv film a merchandise Pána prstenů i Hobita prodali filmovému producentovi Saulu Zaentzovi.
Tolkien byl znám jako kartograf Středozemě
K této přezdívce se váže poněkud zajímavý a vcelku zábavný fakt. Některé z Tolkienových náčrtků a map filmové, potažmo literární Středozemě, byly tak realisticky pojaté, že mu přátelé začali přezdívat kartograf Středozemě. Mohl si tak deklarovat výsadní právo na tvorbu map této imaginární, leč velice populární oblasti.
I když nás všechny smrt Christophera Tolkiena hluboce zasáhla. Pán prstenů a Hobit budou nadále držet vlajku rodu Tolkienů velice vysoko. Troufáme si tvrdit, že právě díky těmto dvěma příběhům na Christophera ani jeho otce nikdy nezapomeneme.