Vztahy ve firmě – jak je zachránit a pozvednout je?

Být spokojeni v práci je důležité pro vás a váš osobní rozvoj. Spokojenost na pracovišti ovlivňuje nejen výkony, které v práci podáváte, to, jak se v práci cítíte nebo také to, jací jste v osobním životě. Máte-li problémy v práci, pak se to odráží na soukromém životě a tom, jakou máte náladu, jak se chováte nebo co děláte. Baví vás práce, ale ve firmě není dobrá atmosféra? Necítíte se dobře a máte vliv na to, aby se ty vztahy případně mohly změnit a zlepšit? Pozitivní a přátelskou atmosféru si můžete vybudovat, stačí na to pár rad.

Musí se sejít dobrá parta

Také si říkáte, že se musí sejít dobrá parta, aby to v pracovním kolektivu klaplo? Ovšem pokud šéf jen křičí, nechválí vás, nepomáháte si navzájem, ale spíše jdete proti sobě, ostatní se flákají, ale vy tvrdě dřete a pak slíznou smetanu druzí, to není zrovna nejlepší motivace zůstat v práci. Vztahy na pracovišti jsou často jako ty rodinné. A i na nich musíte pracovat!

Mít zájem o druhé

A to nejen z ohledu toho, že chcete nové „drby“, které pak můžete předat druhým, ale ten upřímný a opravdový zájem. Zjistěte, jak tým okolo vás funguje, co lidi trápí, co je těší, ž čeho jsou smutní, z čeho mají radost. Upřímný zájem lidé ocení. Samozřejmostí je znát jména svých kolegů, to bezesporu! Krokem k přátelské atmosféře na pracovišti je znát jména partnerů vašich kolegů nebo také jména jejich dětí.

Čtěte také: Osobní rozvoj – co vám může dát?

Kontakt se cení

Většinou si posíláte maily, voláte si se zaměstnanci nebo využíváte jiné komunikační kanály. Šetří to čas a vše je jednodušší. Ovšem reálný kontakt to nenahradí. Vyhraďte si pro zaměstnance dny nebo chvíle, kdy k vám mohou přijít a vše vyřešit. Budujte společně vztahy, jděte se zaměstnanci na týmovou akci, pořádejte teambuildingy a podobně. Vaše snaha se zužitkuje.

Zpětná vazba musí být upřímná

Taková zpětná vazba vám stejně dá nejvíc, i když někdy nemusí být úplně příjemná. Musíte udělat možná krok ze své komfortní zóny a vyzkoušet něco, co neznáte. Uvidíte, že vám to v konečném důsledku pomůže a posune vás to. Říct svým podřízeným to, co vám leží na srdci tak, aby to neznělo jako kritizování a neustálé osočování, to chce kuráž a vědět, jak na to.

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu