Vztah s despotou – jak jej poznat?

Říkáte si, že váš vztah není asi úplně z těch nejlepších? Nemůžete se ve vztahu nadechnout, partner má absolutní nadvládu nad vším a křik, hádky a výhrůžky, které rozhodně nejsou normální, jsou u vás na denním pořádku? Kromě toho, že se nehádáte, většinou nad tím mávnete rukou a všemožně partnera omluvíte. To rozhodně není v pořádku a nemělo by se to přecházet. Despota se pozná na sto honů, někdy však láska, strach nebo jen rezignace upozadí všechny varovné signály. Jak poznat, že je vedle vás despotický partner? A dá se vůbec s někým takovým existovat a žít?

Despotická povaha se nemění

Samozřejmě existují výjimky, ale většina žen, která doufá, že se partner změní, protože ho změní láska/manželství/děti/společné bydlení/společné roky a kdoví, co všechno, spláčou nad výdělkem. Nebo nad partnerem. Partner despota chce vědět úplně všechno, chce mít přehled o každém vašem kroku, každé kamarádce, kolegyni, co děláte, proč máte nový účes, proč jste zhubla, koupila si nový svetr, tričko nebo boty. Nepřeje si, abyste trávila čas jinak než s ním, neměla vlastní já, potlačila všechno, co máte ráda a milujete. V jeho rukou jste v podstatě jen loutka, u které tahá za nitky přesně tak, jak se mu to hodí. Podle čeho se může takový despota ještě poznat?

Raději mlč

Proč? Protože ničemu nerozumíš, nic nevíš, jsi úplně mimo. Despota je mistrem vysvětlování a umí vám podat hezky po lopatě důvody, proč nepřispívat do nějaké diskuze či konverzace svým názorem. Despota neumí totiž vést diskuzi, argumenty, které mu dáváte, nepřijme, shazuje a ještě přidá pár urážek a zesměšnění.

Neustálé ponižování

Snůška nadávek, titulů, které řeknete jen největšímu nepříteli a možná někdy také výsměch. Despota neřeší, jak se cítíte vy, často je on sám nejistým člověkem, který nemá velké sebevědomí a tak si ho snaží uměle zvýšit na vás, ponížit a zostudit, protože se pak chvíli může cítit lépe, má nadvládu nad někým druhým.

Nepřehlédněte: Abyste byli v životě šťastní, musíte umět říkat NE.

Ztráta soukromí

I když jste manželé, určitě máte každý něco, co druhý neví, probíráte s kamarádkami to či ono, v práci se smějete vtipům kolegů a občas s nimi prohodíte nějakou tu hlášku. Je to přeci normální. Partner despota musí mít přehled a to o všech a všem. Ví přesně, v kolik končíte v práci, jak dlouho vám trvá cesta domů a nedorazíte-li včas, ihned přichází výslech – kde jsi byla, s kým, proč jsi tam byla. Za každým zdržením hned vidí nevěru a důvod k tomu, aby si na vás vylil svou zlost.

Nejde ho opustit

Kámen úrazu pro většinu žen je ten, že i když žijí s tím nejhorším despotou na světě, nemají odvahu, sílu a vůli ho opustit. Proč? Důvody jsou různé – strach, že zůstanou sami, strach z toho, že neuživí sebe a děti, strach z pomsty partnera nebo jednoduše uvěříte všemu, co vám partner říká, sama si myslíte, že si nic lepšího nezasloužíte, případně jste neschopná, což jsou partnerova slova, aby vás zbavil vůle a odhodlání.

Autorský text | foto: pixabay.com

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu