Vztah jako ze žurnálu – jak jej nepokazit a udržet?

Při svatebním obřadu si slibujete lásku a věrnost. Budete spolu v dobrém i ve zlém, dokud vás smrt nerozdělí. Všichni věří, že to bude napořád, no vztahy nejsou zrovna jednoduché a mnohdy nevydrží první velkou hádku či se po několika letech rozpadnou. O vztah je však nutné pečovat, protože když to tak není, může vztah chátrat a jeden či druhý si můžete hledat úniky v podobě mimomanželských vztahů. Péče a práce je na vztahu důležitá, podobně jako upřímnost, i když tak se někdy zbytečně přeceňuje. Jsou totiž drobnosti, které nemusí partner vědět. Vyhnete se dlouhodobým debatám, maličkostem, kvůli kterým strávíte hodiny při diskuzích. Které věci ve vztahu dělat či nedělat? Jak si jej nepokazit?

Tajemství? Nechte si je pro sebe!

Možná si říkáte, že povídání s kamarádkou je povoleno a můžete jí svěřit všechno, co máte na srdci. Řekl vám partner nějaké tajemství, obavy nebo třeba to, co ho trápí? Nikomu to neříkejte. Některé tajemství totiž mohou být neuváženě prozrazena, jiná zase nepřísluší říkat se na veřejnosti.

Naslouchejte si

Říká se, že muži ženám často nerozumí, neposlouchají, co říkají, s čím se chtějí svěřit. Ruku na srdce, posloucháte vy své partnery? Muži sice nejsou z těch, kteří by si sedli a pravidelně se vám svěřovali se svými pocity. Ovšem čas od času mají svěřovací náladu a řeknou vám, co je trápí. V tu chvíli je potřeba poslouchat a dát najevo porozumění.

Kompromis!

Bez něj se neobejde snad žádný vztah. Sice se o něm lehce mluví, ale někdy je těžší na něj přistoupit, zejména pro ty, kteří byli zvyklí neustále prosazovat svou vůli nebo dokonce žili delší dobu sami. Není totiž nic horšího, než se hádat o opravdové maličkosti, které mohou zkazit jinak pěkný vztah.

Důkazy lásky

Nemusí jít o opulentní gesta, kdy proskočíte hořícím srdcem nebo své vyznání lásky zanesete na nebe. Stačí jen partnerovi uvařit oblíbené jídlo, ukázat mu i drobným gestem, že vám na něm záleží, že ho milujete. Ostatně to je také potřeba říct. I když jste spolu dlouhou dobu, říct miluji tě je důležité.

Smějte se spolu

Zábava je kořením života pro všechny a jsou-li páry spolu šťastné, baví se, smějí se a umí se pobavit, pak je to klíč ke štěstí. Vtípky, narážky, možná si čas od času udělat nevinnou legraci z druhého. Pobavený smích je kořením vašeho vztahu, podobně jako milování.

Milostný život

Pravidelný a hlavně spokojený sexuální život je důležitou součástí vztahů a na něj mnohdy pro samý stres a stereotyp zapomínáte nebo jej „odbudete“ rychlovkou a naučenými pohyby. Zkoušejte v sexu nové věci, svěřujte se partnerovi s tím, co chcete vyzkoušet. Touha a vášeň se začne vytrácet, ovšem až po dlouholetém soužití.

Čas na sebe

Chcete s partnerem trávit všechny volné chvíle? Je to chvályhodné, ovšem prostor pro realizaci vlastních myšlenek a tužeb by vám, ani partnerovi, neměl být odepřen. Posilujete touhu, máte společná témata a to, že budete trávit čas jak spolu, tak i s kamarády, váš vztah posílí. Nestanete se pouhými spolubydlícími.

Promiň je důležité

Láska se projevuje například také tím, že se umíte omluvit. Chybujete? Je to lidské a pro vztah to také může znamenat posun správným směrem. Pokud se však neumíte vzájemně omluvit, všechno se kumuluje a při jedné hádce o drobnost to může explodovat a hádka obřích rozměrů je na světě a mnohdy zcela zbytečně.

Nechoďte spát naštvaní

Rada, kterou předávají naše babičky a dědečkové. Hádáte se? Nechoďte spát naštvaní, rozhádaní. Vše ukončete a to dřív, než půjdete spát. Ráno by mělo začít s čistým štítem, ne řešit věci, které jste měli včera.

Autor: Zuzana Žáková
ZAVŘÍT