Vyvarujte se zbytečnému vyvolávání paniky, jako občan i podnikatel

Sociální média ve světě komunikace jsou pohodlná a efektivní. Jenže mnoho z nás si neuvědomuje jejich dopad, například během krize, která nás zrovna potkala. Čemu by se měly vyhnout zejména různé společnosti a firmy, aby nevyvolávaly zbytečně velkou paniku, a nepřišli tak o dobrou pověst?

Nezveřejňujte fotky s dopadem krize

Zdá se, že panika nemá žádné hranice v pořizování selfíček a fotografií obecně. Právě toto je jedna z oblastí, kde byste jako vedoucí v oboru a obchodu měli jít příkladem. Zveřejnění fotografií, na které se člověk zotavuje z nemoci, prázdných obchodů nebo holých regálů jsou pro zaměstnance a veřejnost znepokojující a demoralizující.

Je to doba, kdy musíte zůstat pozitivní, uzemnění a nadějní. Nešiřte plameny paniky důkazem vaší krize v práci. Kromě toho mohou být tyto příspěvky shromažďovány médii a použity k potenciálnímu poškození vaší veřejné image.

Vyhýbejte se politické kritice

V záchvatu paniky je snadné propadnout našim pocitům a zveřejnit kritiku vůči vládním představitelům, o kterých si myslíte, že nedělají dost pro naši ochranu. Tento způsob vyjadřování se na cizí adresy není ani užitečný, ani produktivní, navíc může velmi rychle zvyšovat napětí, což činí náročnou práci veřejné bezpečnosti ještě náročnější. Místo toho sdílejte informace, o kterých víte, že jsou pravdivé, aktuální a vztahují se na vaši firmu / komunitu – a při jejich sdílení uveďte zdroj.

Nezneužívejte loajalitu svých zaměstnanců

Jakákoliv krize téměř vždy změní pracovní prostředí a donutí podniky změnit pracovní dobu nebo upravit služby. Když se to stane, hlavní roli hraje samozřejmě zisk a s tím související požadavky nadřízených. To však neznamená, že můžete vyzvat své zaměstnance, aby pracovali více, déle nebo mimo pracovní dobu „z loajality“ k vám.

Mějte na paměti, že zaměstnání je společná dohoda. Když se změní okolnosti a s nimi i povaha práce, je vyžadována přímější komunikace se zaměstnanci. Sociální média nejsou místem, kde by se tato konverzace nebo vydávání prohlášení o „tvrdší práci“ měli zaměstnanci dozvědět.

A rada na závěr: Jestliže máte plán krizového řízení, zajistěte, aby byl snadno přístupný vašim zaměstnancům. Nezveřejňujte jej však otevřeně na sociálních médiích – jedná se o interní dokument, který by měli vidět pouze zaměstnanci.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu