Víc než dva ve vztahu aneb mohou fungovat polyamorní vztahy?

Vztah, to jsou dva. Dnes už to není striktně muž a žena, ale ve vztahu jsou dva, ať už stejného nebo různého pohlaví. Stěžejní je to dva. V hovorech začnete používat my – my pojedeme na chatu, pojedeme na dovolenou. Už nejste sobečtí, nemyslíte jen na své potřeby, jste svolní ke kompromisu a případně umíte také ustoupit, protože milujete a druhý vám umí také ustoupit v tom, co je důležité. Někdy v těch vztazích však nejsou jen dva, ale třeba tři. A pozor, není to tak, že jeden neví o druhém, není to nevěra. Všichni vědí o všech, neberou to jako nevěru, naopak si to užívat.

Vztah ve třech?

Jak takový vztah vypadá? Přemýšlíte nad tím, jak fungují? Nevadí to tomu jednomu? Polyamorní vztahy, respektive vztahy, kde figuruje důvěra a více než dva lidi jsou častěji a častěji skloňovány a častěji se o nich hovoří. Možná nová doba? Dočkáme se toho, že tohle bude naprosto normální a běžné? Takový polyamorní člověk miluje více lidí, ti o sobě vědí, nic není tajné, mohou spolu žít, vychovávat děti a podobně. V tomto vztahu panuje, případně by měla panovat, dohoda. A to na všem. Zejména pak domluva v sexuální oblasti. Polyamorní vztahy nejsou jednoduché, i když tak možná vypadají. Jak fungují?

Komunikace a zase jen komunikace

Správně nastavená komunikace je klíčem k polyamornímu vztahu. Musíte si na začátek nastavit jasná pravidla, bez kterých by to nebylo možné. Musíte najít dva další lidi, kteří jsou ochotní akceptovat tento vztah a dohodnutá pravidla. Jasně formulovat pocity, jasná dohoda. To jsou věci, bez kterých to nejde. Vždy všechno říct jasně, bez vytáček, bez zbytečných hádek nebo domněnek.

Důvěra

Je to podobné jako v běžných vztazích, i zde musí probíhat a panovat důvěra mezi jednotlivými partnery. O všem diskutovat, vše probrat a promluvit si. Když chcete do vztahu zapojit další osobu, musí s tím souhlasit všichni ostatní. I v polyamorním vztahu totiž může existovat nevěra a na tom stojí a padá důvěra.

Čtěte také: Zahoďte minulost – jak udělat krok směrem k budoucnosti?

Omezit žárlivost

Asi nejste ti správní pro polyamorní vztah, když na partnera nebo partnerku žárlíte už ve chvíli, kdy se na něj nebo ni podívá někdo jiný. Představa, že se na partnera nebo partnerku někdo jen podívá, vás vytáčí? Pak nejste ti praví adepti! Protože co by s vámi udělala představa, že partner či partnerka by si na noc vybral spíše společnost „toho druhého“ než vás.

Autorská text | foto: pixabay.com

Autor: Zuzana Žáková
ZAVŘÍT