V kmenech a korunách stromů je tajemná síla. Pojďme ji objevit!

Stačí se procházet lesem a cítíte to. Ten klid a energie! Ale jak sílu stromů čerpat? Nemusíte je chodit objímat, stačí ten „váš strom“ navštěvovat. S čím vším nám mohou stromy pomoci?

Lípa: rodina

Hodí se pro všechny, kdo mají problém integrovat se do skupiny a pro věčné nespokojence. Pomáhá též při milostných potížích. Je to strom společenský, učí nás solidaritě, smyslu pro rodinu a soudržnosti. Utěšuje.

Borovice: sebevědomí

Trápí vás nízké sebevědomí, neschopnost se pochválit, nejistota či pocit viny? Vyhledejte borovici! Pomůže všem, kdo ztratili radost ze života. Tento strom dokáže vrátit pocit pevnosti bytí, pocit, že jste tady potřební a součástí něčeho většího.

Jedle a smrk: láska

Ze stálezelených stromů prýští energie celý rok. V zimě z nich můžete načerpat sílu, především do srdce. Asi i proto si tímto stromem zdobíme domovy v období Vánoc. Tyto stromy pomáhají také lidem, kteří mají strach otevřít se druhým. Dodávají nám vitalitu, čistotu a umění milovat.

Modřín: vůle

Chybí vám dostatek vůle a své projekty nejste schopni dotáhnout do konce? Pomůže vám modřín. Pomůže i ve chvílích, kdy máte pocit, že vaše situace je bezvýchodná. Odstraňuje totiž strach z žití a osvobozuje.

Jilm: kreativita

Jilm je určen lidem, kteří zůstávají v jakési stagnaci a možná mají pocit, že se ocitli v začarovaném kruhu. Tento strom pomůže všechno rozproudit, rozpohybovat. Pomáhá rozvíjet kreativitu a komunikaci s ostatními.

Javor: harmonie

Ve chvílích, kdy máte pocit, že se potácíte z extrému do extrému, pomůže tento strom. Dokáže vše v nás i náš život dostat do rovnováhy, harmonizovat jej. Vhodný je zejména, pokud se cítíte odtržení od reality, nebo naopak příliš při zemi.

Bříza: krása

Máte výhrady k tomu, jak vypadáte? Čerpejte z břízy, ona vám mimo jiné pomůže líbit se sami sobě, a krásnější se opravdu stát. Energie břízy umí vyhladit pleť, uzdravit vlasy, upravit držení těla a vdechnout vám půvab. Zároveň nás učí nebát se samoty a udržovat skutečná přátelství, nikoli ta, která slouží pouze k tomu, abyste se necítili osamělí.

Buk: meditace

Je pevnou oporou pro všechny, kdo ztratili ze zřetele svůj životní cíl a myslí si, že vše dokáží vyřešit rozumem. Je tu pro ty, kdo nedokáží „vypnout“ a vidí všude nějaký problém, který musí řešit. Buk vám dodá potřebný odstup, zklidní vaše jednání, zbaví vás nadbytečných myšlenek a starostí.

Jasan: změna

Pomáhá pomáhajícím. Hlavně těm, kteří při tom zapomínají na sebe. Připomíná, že vy sami jste středobodem svého života a že dávání a braní musí být v rovnováze. Napomáhá také k důležitým změnám v životě, rozproudí energii a její koloběh.

Dub: spravedlnost

Trápí vás nějaká křivda, máte pocit, že svět je k vám nespravedlivý a přináší vám jen smůlu? Vyhledejte dub. Je ztělesněním svobodné vůle, uvědomění, že vše, co má být pevné a trvalé, potřebuje svůj čas. Pomůže vám také při rozhodování, dodá sílu ke spravedlivému jednání i sebeprosazení. Posiluje intuici.

Kaštan: radost

Pomůže všem, kdo pro všechny životní strasti a úkoly zapomněli na život, na to, že si mají život užívat a radovat se z něj. Vyhledat by ho měli ti z vás, kdo si stanovují vysoké cíle, přes které nevidí nic jiného. Kaštan dodá vašemu životu zapomenutý rozměr radosti, veselí a společenské komunikace.

Nemůžeme se stoprocentní jistotou říct, zda je všechno pravda, žádné výzkumy na toto téma neexistují. Ale tak už to u magických věcí bývá. Proč by ale naši předci sílu stromů využívali? Proč se například naši předkové scházeli právě pod lípou, která je společenským stromem a energetickým zdrojem soudržnosti či solidarity?

Autor: Martin Liška
ZAVŘÍT