„Uvařte“ si svůj sen a jděte po stopách slavných šéfkuchařů.

Odjakživa milujete vaření  – a hlavně dobré jídlo a proto jste se zatoužili stát profesionálním kuchařem nebo dokonce i šéfkuchařem? No, proč ne, pokud jste o svém snu naprosto přesvědčeni, tak do toho běžte! Cesta to sice není vůbec jednoduchá, ale se správným nasazení a jistou mírou šikovnosti, která se k tomuto oboru nesporně váže, můžete svého snu dosáhnout. Stejně tak začínal třeba i pan Zdeněk Pohlreich nebo dokonce šéfkuchař Gordon Ramsay. Oba měli na začátku pouze sen – a kde jsou teď? Tak proč by se to nemohlo povést zrovna Vám?

Najděte si práci v restauračním zařízení

Musíte poznat, jak to chodí v kuchyni, co to obnáší, jak spolu kuchaři komunikují, jak mají uskladněné jídlo – prostě všechno, co byste chtěli jednou dělat vy. Proto byste se měli zdržovat právě v tomto prostředí. Pokud ještě studujete nebo pracujete dokonce někde jinde, najděte si třeba brigádu v restauraci, ať si tohle prostředí „oťukáte“ před tím, než se do toho vrhnete naplno.

Vařte doma

Samozřejmě, doma je vaření úplně o něčem jiném, než v restauraci, ale je dobré, být připraven a předem se zdokonalovat v přípravě jídla, třeba i inovovat recepty podle vlastní fantazie. Doma jste uvolněnější, proto vám mozek funguje lépe, než v restauraci pod stresem. Takže, jak se říká – „těžko na cvičišti, lehko na bojišti“.

Vzdělávejte se

Mnoho lidí má stejný sen, jako vy – a na to musíte myslet. Konkurence v tomto oboru je opravdu veliká a proto byste měli být o krok napřed před těmi ostatními. Takže pokud jste opravdu rozhodnutí, učte se! Pořiďte si odbornou literaturu, začněte odebírat časopis o gastronomii, sledujte pořady o vaření – prostě buďte stále „v centru dění“ a sbírejte novinky na poli gastronomie. Uvidíte, jak se vám to bude hodit v konkurenčním boji!

 

Pokud se bojíte, že na to nemáte, nespěchejte, věnujte se zatím vaření jako koníčku a vyčkejte, než se budete cítit na sto procent připraveni. Nikdy totiž není pozdě si začít plnit své sny.

 

Autor: Martin Liška
ZAVŘÍT