Umíte vyjít náhodě naproti?

Smůla nebo štěstí v našem životě není zdaleka dílem náhody. Smůlu či štěstí si údajně přivoláváme sami. Může to být pravda?

Co na to psychologové

Může to vypadat, že minimálně polovinu věcí v našem životě určuje náhoda. Není to pravda. Náhoda prý ovlivňuje jen 10 % událostí. Zbylých 40 % sice vypadá „náhodně“, ale ve skutečnosti jsme je ovlivnili, přivolali jsme je tím, jak myslíme a jak se chováme. Skvělá zpráva je, že pokud své chování změníme, „štěstěna“ se rychle může obrátit na naši stranu.

Vlastnosti náhody

Anketa: Jste klikař, nebo smolař?
Celkem hlasů: 97

Základní vlastností náhody je její nepředvídatelnost. Ale pokud ji chceme využít, musíme v první řadě umět odbočit z naplánované cesty. Představme si to na příkladu. Dvě ženy se chystají na večírek a obě doufají ve výsledek – setkání s přitažlivým mužem, který se do ženy zamiluje. Jedna se považuje za smolařku, druhá za dítě štěstěny. Asi předpokládáte, jak to dopadne, že? Ne, vytouženého výsledku se nedočká ani jedna z nich.

Jiskra prostě nepřeskočí ani u „šťastlivky“ ani u smolařky. Smolařka odchází s pocitem, zklamaná, že to prostě dopadlo jako vždy se vším. Klikařka ale udělá něco jiného. Neupíná se na výsledek velké lásky, místo toho se baví se spoustou jiných lidí. A tak potká někoho, kdo ji v budoucnu pomůže třeba najít novou práci, dohodí jí levný pronájem či cokoli jiného, pozitivního. Ani ona tedy nenašla svou velkou lásku, ale našla mnoho jiných věcí.

V čem se smolaři a klikaři liší?

Ti, koho považujeme za děti štěstěny, jsou uvolnění a mají mysl otevřenou, nejsou zaměřeni na jediné „správné“ řešení. Dokázal to i velmi zajímavý pokus: účastníci dostali noviny a měli co nejrychleji určit, kolik je v nich fotografií. Ti nejrychlejší byli motivováni finanční odměnou, což mělo vytvořit stresovou situaci. Ale! Na třetí stránce byl velký titulek: „Přestaňte počítat, fotek je 43.“. Typičtí smolaři si samozřejmě nápisu nevšimli a poctivě počítali dál. Zatímco klikaři…

Zkrátka přesně tak to v životě funguje. Štěstí má zkrátka ten, kdo není zajatcem stereotypního uvažování a svému „náhodnému“ štěstí jde naproti!

 

Autor: Martin Liška
ZAVŘÍT